سهم ایران از بازار ICT در برنامه ششم درج شد ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاون پارلمانی وزیر ارتباطات گفت: در برنامه ششم توسعه در نظر گرفتیم تا سهم‌مان از ICT به ۹۰ هزار میلیارد تومان برسد.

اقتصاد پرس: مرتضی براری در سمینار نقش نوآوری و خلاقیت در اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه همواره مورد نظر شخص رئیس جمهور و وزارت ارتباطات این بوده تا جوانان به میدان توسعه ICT بیایند، اظهار کرد: اگر سال ۲۰۱۵ را مرجع در نظر بگیریم رقمی بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد یورو سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا بود.

معاون حقوقی، امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات عنوان کرد: از آن حیث که جمعیت کشور ما یک درصد از کل جمعیت دنیا را شامل می‌شود و به موازات همین، سهم یک درصدی را برای ICT متصور می‌شویم، باید رقمی حدود ۳۵ میلیارد یورو معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان سهم ما از این بازار باشد.

وی افزود: سهم ما از این بخش سال گذشته با وجود تحریم‌ها ۳۹ هزار میلیارد تومان بود در حالیکه اختلاف چشم‌گیری با ۱۴۰ میلیارد تومان تصویر شده دارد. امیدواریم با تولید و ارائه محتوا بتوانیم جایگاه‌مان را در این بخش توسعه بخشیم.

او با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه در نظر گرفتیم تا سهم‌مان از ICT به ۹۰ هزار میلیارد تومان برسد، گفت: بازار را سه بخش عمده ۱٫ شبکه، ۲٫ تجهیزات و ۳٫ تولید محتوا تشکیل می‌دهد و تناسبی در این سه بخش شاهد نیستیم.

براری تصریح کرد: در سال ۲۰۱۲ سهم اقتصاد ICTدر دنیا ۲۶۵۰ میلیار یورو بوده و در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۳۵۰۰ تومان رسید و پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰۰ یورو برسد.

وی خاطر نشان کرد: در این اقتصاد سهم ارتباطات ۶۰ درصد و سهم فناوری اطلاعات ۴۰ درصد است. اما در آخرین گزارش‌‌هایی که در این زمینه مطرح شده است این موضوع گفته شده در آینده نزدیک سهم ارتباطات به کمتر از ۲۰ درصد خواهد رسید و سهم فناوری اطلاعات به ۸۰ درصد خواهد رسید اتفاقی که برای کشور ما یک فرصت خواهد بود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *