رونمایی از سامانه محصولات کشاورزی ۲۸ تیر, ۱۳۹۵

رییس پارک علم وفناوری گیلان با اعلام خبر رونمایی از سامانه محصولات کشاورزی در هفته‌های آینده گفت: به دنبال هماهنگی با مسؤولین استان هستیم تا از این سامانه به صورت رسمی بهره‌برداری شود.

اقتصادپرس: دکتر مجید متقی‌طلب با اشاره به برنامه‌ها و اولویتهای پارک علم و فناوری گیلان در سال جاری اظهار کرد: کارهایی که طبق روال معمول در پارک صورت می‌گیرد، حمایت از طرح‌ها و پروژه‌هایی است که پایه دانشی داشته باشند و آن شروطی را که برایشان قائل هستیم، بدست آورند. اگرچه این حمایتها به صورت جاری انجام می‌شوند؛ اما چون امسال بحث اقتصاد مقاومتی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته، طبیعی است که بخش عظیمی از برنامه‌ها با محوریت اقتصاد مقاومتی انجام شود.

وی با بیان این که مبنای اقتصاد مقاومتی این است که اقتصادی درون‌زا داشته باشیم، ادامه داد: درون‌زایی هم عمدتا از توانمندی‌های داخلی نشات می‌گیرد. در واقع تعریف پارک علم و فناوری این است که با تکیه بر توانمندی‌های داخلی دانشی اقدام کند.

برنامه‌ای برای ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات دانش‌بنیان در منطقه آزاد انزلی

متقی‌طلب با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی افزود: با این تاکید، وظیفه و مسؤولیت ما کاملا مفهوم پیدا می‌کند که البته در این راستا اقداماتی را نیز انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به صادرات محصولات دانش‌بنیان اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم نگاه به بیرون برای صادرات محصولات دانش‌بنیان را گسترش دهیم، سال گذشته کنسرسیوم صادرات محصولات دانش‌بنیان را در گیلان تأسیس کردیم. به تازگی نیز پیشنهادی را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبنی بر استفاده از ظرفیت صندوق نوآوری و شکوفایی برای ایجاد یک نمایشگاه دائمی محصولات و خدمات دانش‌بنیان در منطقه آزاد انزلی ارائه کرده‌ایم.

تاسیس یک مرکز بین‌المللی طی سه ماه آینده برای مدیریت فن‌بازار کشوهای اسلامی

رییس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به اقدامات پارک در زمینه فعالیتهای بین‌المللی اظهار کرد: در سفر اخیر خود به پاکستان برای حضور در نشست کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی پیشنهاداتی را از جمله ایجاد فن‌بازار کشورهای اسلامی و همچنین ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر برای کشورهای اسلامی مطرح کردیم. آن‌ها نیز سه ماه به ما فرصت دادند تا بتوانیم طرح امکان‌سنجی و برنامه کسب و کار (business plan) آن را فراهم کنیم.

متقی‌طلب ادامه داد: برای این منظور قصد داریم تا سه ماه آینده یک مرکز بین‌المللی در استان تاسیس کنیم تا هم بتوانیم از طریق آن بحث فن بازار کشورهای اسلامی را مدیریت کنیم و هم با ایجاد یک صندوق برای تجاری‌سازی، از دستاوردهای پژوهشی و فناوری حمایت کنیم.

تعریف سامانه جامع «فناور»، «فناوری» و «سرمایه‌گذار» برای هفته پژوهش

متقی‌طلب با اشاره به موضوع «مدیریت و ساماندهی هفته پژوهش و فناوری و فن بازار فیزیکی و مجازی» تصریح کرد: درحال پیگیری هر دو موضوع به طور همزمان هستیم و با توجه به ابلاغ وزارت علوم برای سال ۹۵ در مورد این موضوع، ستادی در وزارتخانه تشکیل شده است. امسال فرق بسیار مهمی که با سال قبل داشته، این است که سامانه جامعی برای «فناور»، «فناوری» و «سرمایه‌گذار» طراحی شده است که امیدواریم تا پایان مردادماه امسال آماده شود.

ایجاد کمیسیون ویژه ساماندهی پسماندهای کشاورزی در گیلان

وی همچنین پسماندهای کشاورزی را از معضلات استان دانست و افزود: موضوع پسماندهای کشاورزی در حال حاضر مطابق نظر مسؤولین استان به عنوان یک معضل درآمده است. با سرمایه گذاری مناسب و امکاناتی که ایجاد شده است، طرحی در شهر فومن در شرف بهره برداری است که امیدواریم در سال زراعی جدید حداقل در غرب گیلان این معضل را برای استان برطرف کنیم. زیرا این امر از اولویت‌های محلی و منطقه‌ای ماست. البته در این راستا پیشنهادی تحت عنوان «ایجاد یک کمیسیون ویژه ساماندهی پسماندهای کشاورزی داخل استان» را مطرح کرده‌ایم.

بهره‌برداری از انواع محصولات فناورانه در شهریور ماه امسال

متقی‌طلب با اعلام خبر بهره‌برداری از انواع محصولات فناورانه در شهریور ماه امسال، گفت: این رویداد که در واقع راه‌اندازی فن‌بازار خاص دستاوردهای پژوهشی سال قبل است، با حدود تقریبا ۵۰۰ دستاورد در منطقه آزاد انزلی برگزار می‌شود. همچنین اجرا و حمایت از بعضی از استارت آپ‌ها، از مردادماه امسال آغاز می‌شود و تا آذر ماه ادامه پیدا می‌کند.

رییس پارک علم و فناوری گیلان یادآور شد: سال گذشته میزان صادرات خارجی محصولات پارک حدودا ۶۰۰ هزار دلار بوده است و در دو سال گذشته هم تقریبا حدود ۱۵۰ اختراع ثبت شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: حدود ۲۴۰ شرکت و موسسه به طور کلی در ساختارهای مختلف پارک در رشت و در شهرهای مختلف مستقر هستند. ما همچنین دارای مراکز رشد اقماری در شهرهای مختلف استان هستیم. تا کنون حدود ۵۰ شرکت دانش‌بنیان شده‌اند و یا در فرایند دانش‌بنیان شدن از طریق ثبت نام در سامانه دانش‌بنیان قرار دارند. اما تمام شرکت‌های مستقر در پارک، از همه امکانات دانش‌بنیان به جز معرفی شدن به صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده می‌کنند.

متقی‌طلب در پایان تصریح کرد: از نظر پارک‌های علم و فناوری داخل کشور علیرغم همه محدویت‌ها که مهم‌ترین آن محدویت فضا است، موقعیت بسیار مطلوب و خوبی داریم که اگر آن هم تامین شود، به راحتی می‌توانیم یک پرش خوب داشته باشیم.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *