نگاه سیاسی آفت اقتصاد ۲۸ تیر, ۱۳۹۵

یکی از مشکلات اقتصاد ایران از انحصار دولتی برخی فعالیت های اقتصادی سرچشمه می گیرد تا به آنجا که برخی از کارشناسان تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی را ناشی از عدم حمایت دولت از صنایع می دانند

اقتصادپرس: به اعتقاد کارشناسان یکی از مشکلات اقتصاد ایران از انحصار دولتی برخی فعالیت های اقتصادی سرچشمه می گیرد تا به آنجا که برخی از کارشناسان تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی را ناشی از عدم حمایت دولت از صنایع می دانند و انگشت اتهام را به سوی دولت نشانه می روند.

در این میان حمایتهای دولتی از صنایع وجود داشته که نباید منکر آن شد اما این حمایتها به حدی نبوده که امروز اقتصاد کشور درگیر رکود است و هر راهکاری را که می آزماید نمی تواند از عمق رکود بکاهد.

اما کاستی های دولت در ورشکستگی و تعطیلی واحدهای صنعتی تنها به دلیل عدم حمایت مالی دولت نیست؛ دولت کوتاهی های بسیاری دارد که به دلیل نادیده گرفتن تولید داخل صورت گرفته است؛ کاستی هایی همچون واردات بی‌رویه، عدم ایجاد فضای کسب‌وکار مناسب و عدم ایجاد زیرساختها برای رود سرمایه گذاران، عدم پرداخت بدهی به سیستم بانکی، پیمانکاری و صندوق‌های بازنشستگی از این جمله این موارد هستند.

از دیگر آفت هایی که سبب شده اقتصاد کشور تا این حد شکننده شود نگاه سیاسی و جناحی به اقتصاد است به این معنا که در برخی موارد بنگاههای اقتصادی و کارخانجات در مناطقی ایجاد می شود که توجیه اقتصادی ندارد اما به دلیل اعمال قدرت کارخانه احداث می شود اما به دلیل عدم وجود شرایط لازم چند سال بعد این بنگاه اقتصادی زیان ده شده و ورشکسته می شود.

در این میان دولت برای شروع باید نقدینگی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل را فراهم کند، سپس موظف به کاهش هزینه های خود است تا با مازاد از ایجاد بنگاههای اقتصادی جدید حمایت کند.

در این میان مدیریت کارآمد با تکیه بر تخصص بسیار حایز اهمیت است در حالی که مدیریت اقتصادی بیشتر از آنکه به کارشناسان اقتصادی سپرده شود به افراد سیاسی واگذار می شود به همین جهت مدلهای صحیح اقتصادی در کشور پیاده سازی نشده و مشکلات اقتصادی از قبل بیکاری افسار گسیخته و رکود بروز می کند.

همانطور که اشاره شد یکی از عوامل اصلی ورشکستگی بنگاههای اقتصادی دولت است که باید به چابک سازی خود اقدام کرده و بسیاری از بخش های اقتصادی را برون سپاری کند همچنین مواد قانونی دست و پا گیر در اخذ مجوز و ایجاد کسب و کار را تسهیل کرده و با ایجاد امنیت عامل افزایش سرمایه گذاری در کشور شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *