اقدام دولت در حذف یارانه افراد به شکل فعلی غیر قانونی است ۲۷ تیر, ۱۳۹۵

این عضو کمیسیون صنعت مجلس با بیان اینکه دولت بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ فقط می‌تواند یارانه ۶گروه پُردرآمد که مجلس آنها را مشخص کرده است حذف نماید ، گفت: اگر غیر از این گروه‌ها حذفی صورت گیرد غیرقانونی است.

اقتصادپرس:حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با تسنیم، درباره اقدام اخیر دولت مبنی بر حذف مردم از دریافت یارانه به جز سه گروه مشخص ( بیماری لاعلاج،تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد) گفت: دولت موظف است بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ که در بند الف آن مجلس پیش‌بینی‌ها را برای حذف یارانه پُردرآمدها مطرح کرده است، برنامه حذف یارانه ها را دنبال کند.

وی با بیان اینکه دولت بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ فقط می‌تواند یارانه ۶گروه پُردرآمد که مجلس آنها را مشخص کرده است حذف نماید افزود: اگر غیر از این گروه‌ها حذفی صورت گیرد غیرقانونی است.

فولادگر با تأکید بر اینکه در حال حاضر هیچ تغییر در مصوبه مجلس برای حذف ۲۴ میلیون پُردرآمد از دریافت یارانه نقدی صورت نگرفته است گفت: دولت باید گزارش چگونگی نحوه حذف یارانه افراد را به مجلس دهد، تا مجلس در این رابطه با بررسی این گزارش تصمیم خود را مبنی بر عملکرد مثبت یا منفی دولت برای حذف یارانه بگیران اعلام کند.

به گزارش تسنیم، در تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵  آمده است در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مصوب۱۵/۱۰/۱۳۸۸ به دولت اجازه داده می‌شود در سال ۱۳۹۵ منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور تا مبلغ چهارصد و هشتاد هزار میلیارد (۴۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال و ردیفهای یارانه‌ای این قانون با استفاده از انواع روشهای پرداخت نقدی و غیرنقدی به خانوارهای هدف و نیازمند، توزیع و همچنین برای ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید اقدام نماید.
الف- دولت موظف است در سال ۱۳۹۵ یارانه نقدی خانوارهایی که سرپرست آنها مشمول عناوین زیر هستند را حذف کند:
۱- کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آنها حداقل سیصد و پنجاه میلیون (۳۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال باشد.
۲- نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان
۳- کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و شهرداری‌ها و کلیه مؤسسات عمومی و مؤسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از سیصد و پنجاه میلیون (۳۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال باشد.
۴- کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکتهای دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و رؤسا و معاونان مناطق و شعب بانکها و بیمه‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از سیصد و پنجاه میلیون (۳۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰)ریال باشد.
۵- کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور
۶- کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند و در موارد فوق، ذکر نشده‌اند.‬‎پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *