حفظ سرعت رشد دستمزدها، چالشی جدید برای دولت چین ۲۷ تیر, ۱۳۹۵

دفتر آمار چین اعلام کرد در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ رشد دستمزدها همگام با رشد اقتصادی بوده، ولی حفظ چنین روندی در ادامه سال بسیار دشوار خواهد بود.

اقتصادپرس: دفتر ملی آمار چین با استناد به مشکلاتی نظیر ظرفیت مازاد بخش‌های زغال‌سنگ و فولاد چین و کاهش قیمت محصولات کشاورزی اعلام کرد این مسائل باعث آسیب رساندن به دستمزدها خواهد شد.

وانگ پینگ‌پینگ، رئیس دفتر ملی آمار چین (NBS) اعلام کرد: «حفظ رابطه میان سرعت رشد و افزایش دستمزدها چالشی است که نیازمند توجه شدید خواهد بود.»

درآمد مصرفی خانوار (تعدیل‌شده با تورم) در نیمه نخست سال جاری رشدی ۶٫۵ درصدی داشته که تقریبا برابر با رشد ۶٫۷ درصدی اقتصاد چین در همین مدت بوده است.

در حالی که دولت به دنبال تقویت فعالیت‌های صنعتی و بخش مسکن است،‌ رشد اقتصادی در نیمه دوم سال فراتر از انتظار خواهد بود اما رشد سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی در ادامه سال کاهش خواهد یافت.

در پی مواجهه شرکت‌ها با فشار ناشی از تقاضای ضعیف و افزایش هزینه‌ها،‌ بسیاری از استان‌های چین افزایش حداقل دستمزد را کند یا متوقف کرده‌اند. معاون وزیر منابع انسانی چین در این ماه خواست تا به منظور حفظ رقابت‌پذیری افزایش دستمزدها کند شود.

چین در نظر دارد به منظور کمک به دولت‌های محلی و شرکت‌های دولتی مشغول در بخش‌های زغال‌سنگ و فولاد بودجه‌ای ۱۰۰ میلیارد یوآنی (۱۴٫۹۶ میلیارد دلار) را به این‌ شرکت‌ها تخصیص دهد. تعداد شاغلان اخراجی در این دو بخش ۱٫۸ میلیون نفر برآورد شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.