هدف بانک مرکزی باید حفظ ارزش پول ملی باشد ۲۶ تیر, ۱۳۹۵

دکتر محسن صالحی در برنامه “چشم انداز” از شبکه ی رادیویی گفت و گو اظهار داشت: در بسیاری از کشورهایی که نظام اقتصادی رو به رشد و سرپایی دارند، هدف سیاست گذاری اقتصادی بر حفظ ارزش پول آن کشور استوار است.

اقتصادپرس: برنامه “چشم انداز” با موضوع بررسی کاهش نرخ سود بانکی و ارتباط آن با تحقق اهداف سند ۱۴۰۴ و با حضور دکتر وحید شقاقی (رئیس کمیته نظارت دبیر خانه مجمع تشخیص مصلحت نظام) و دکتر محسن صالحی (استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی) از شبکه رادیویی گفت و کو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر وحید شقاقی با اشاره به دلایل کاهش یا افزایش سودهای بانکی در کشور، گفت: هر اقتصادی با تکیه بر سه مولفه ی ضروری کار خود را پیش می برد، به طوری که اگر یکی از مولفه ها حضور نداشته باشد اقتصاد ناشی از آن با مشکلاتی چون عدم تداوم رشد مواجه خواهد شد.

وی در ادامه با معرفی سه مولفه ی مهم اقتصاد تصریح کرد: نرخ بهینه ارز، تامین منابع مالی و نرخ سودهای بانکی مهمترین مولفه های تاثیرگذار در رشد و تداوم اقتصادی هر کشوری هستند.

رئیس کمیته نظارت دبیر خانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت و تاثیر گذاری نرخ سودهای بانکی بر اقتصاد کشور، اظهار داشت: در حال حاضر عمده ی کشورهای مهم دنیا از نرخ های بهره و سود تسهیلات بانکی بسیار پایینی برخوردار هستند؛ برای مثال در کشور ژاپن نرخ بهره در حالت منفی قرار دارد که بر این اساس نرخ های سود بانکی در ژاپن یک یا دو درصد بیشتر از نرخ سود سپرده های بانکی هستند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به اقتصاد کشور های آلمان و هلند، گفت: نرخ سود سپرده در کشورهای آلمان و هلند صفر است، به طوری که سود سپرده های بانکی آن ها نیم تا یک درصد ارزیابی می شود.

دکتر وحید شقاقی در خصوص اقتصاد کشورهای همجوار و منطقه ای ایران، خاطر نشان کرد: کشورهایی مانند عربستان، قطر و کویت و … سود بانکی نزدیک به دو درصد دارند، در حالی که کشور ترکیه با سود بانکیِ نزدیک به ۷ و نیم درصد ااقتصاد خود را پیش می برد.

وی با اشاره به نرخ سود بانکی ۱۵ درصدی کشور ایران، گفت: نرخ سود تسهیلات بانکی در ایران همواره بالای ۲۰ در صد تا ۲۷ درصد بوده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به ارتباط نرخ تورم با نرخ سودهای بانکی و نرخ تسهیلات بانک ها در ایران، خاطر نشان کرد: هر کدام از سه نرخ ذکر شده باید همواره در ارتباط یکدیگر و با هماهنگی کامل پیش بروند؛ به طوری که حداکثر تفاوت آن ها باید تا یک درصد باشد.

وی در خصوص فضای رقابتی اقتصاد ایران با سایر اقتصاد های دنیا، گفت: متاسفانه اقتصاد ایران اقتصاد بانک محور است و بدین ترتیب ۹۰ درصد تامین منابع مالی اقتصاد از طریق بانک صورت می گیرد، و کنار این بازار سرمایه و سایر حوزه های اقتصادی نقش چندانی در تامین منابع را ندارند.

در بخش دیگر این برنامه دکتر محسن صالحی با اشاره به توازن نرخ تورم با کاهش سودهای بانکی، اظهار داشت: اگر این موضوع را با ادبیات اقتصادی بررسی کنیم، در هر اقتصادی نرخ سود واقعی باید در حالت مثبت باشد. یعنی اگر سپرده گذار پول خود را در بانک نگه داری کند باید، سود دریافتی آن بیشتر از نرخ تورم باشد.

وی با اشاره به تعریف نرخ سود در کشورهای مختلف افزود: در بسیاری از کشورهایی که نظام اقتصادی رو به رشد و سرپایی دارند، هدف سیاست گذاری اقتصادی بر حفظ ارزش پول آن کشور استوار است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که اولین هدف بانک های مرکزی باید حفظ ارزش پول ملی باشد، گفت: شبکه ی بانکی از طریق نرخ سود بانکی، و با حفظ قدرت خرید مردم سعی دارد تا این میزان را به میزانی بالاتر از نرخ تورم برساند.

وی با بیان این که ریشه ی نرخ سود در کشور تورم است، افزود: هرچه قدر که نرخ تورم بالاتر باشد، نرخ سودهای بانکی باید افزایش پیدا کرده و قدرت خرید مردم باید حفظ شود.

دکتر محسن صالحی با اشاره به کاهش نرخ تورم و سود های بانکی در کشور، اظهار داشت: تورم کشور در طول سال ها از ۳۸ درصد به حدود ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده و در حال حاضر تک رقمی شده است، بر همین اساس می بینیم که نرخ سودهای بانکی نیز کاهش و تقلیل پیدا کرده است.

وی همچنین در ادامه افزود: اقتصاد کشور ایران زمانی می تواند با کشورهای مطلوب اقتصادی مقایسه شود که از تورم متناسب با آن کشورها برخوردار باشد.

فایل صوتی برنامه “چشم انداز” از وبگاه شبکه رادیویی قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر جمعه از ساعت ۱۲ الی ۱۳ از شبکه رادیویی گفت و گو از شبکه رادیویی گفت  و گو پخش می شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *