ناآرامی‌های ترکیه بر بورس تهران چه اثری دارد؟ ۲۶ تیر, ۱۳۹۵

یک تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است: اگر چه همچنان مشخص نیست که کودتا در کشور ترکیه تا چه مرحله‌ای پیش رفته است اما اگر اتفاقی بیفتد که تغییراتی را به صورت پایدار در آنجا به وجود آورد، قطعا بورس تهران نیز متاثر خواهد شد و این مساله‌ای اجتناب ناپذیر است.

اقتصادپرس: ایمان مقدسیان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: اگر چه همچنان مشخص نیست که کودتا در کشور ترکیه تا چه مرحله‌ای پیش رفته است اما اگر اتفاقی بیفتد که تغییراتی را به صورت پایدار در آنجا به وجود آورد، قطعا بورس کشور ما نیز متاثر خواهد شد و این مساله‌ای اجتناب ناپذیر است.

تحلیلگر کارگزاری بانک کشاورزی افزود: در حال حاضر بازار واکنش خاصی به این مساله نشان نداده است و عملکرد بازار بیشتر تحت تاثیر تحرکات گروه فلزات و معدنی‌ها در روزهای گذشته بوده است. سایر گروه‌ها در بازار هم به سبک و سیاق هفته پیش، با رخوت مواجه هستند.

او افزود: این مساله تاکنون بر بورس تاثیری نگذاشته اما اگر مشخص شود که کدام یک از این گروه‌ها دست بالا دارند می‌تواند تاثیرگذار باشد. البته ضمن اینکه از گروه مخالف دولت این کشور، اطلاعی نداریم که آنها چه اولویت‌ و اهدافی در پیش دارند.

او گفت: در حال حاضر یکسری اخبار کلی از ناآرامی‌های ترکیه منتشر شده و همچنان نمی‌دانیم که این مساله تا چه حدی پیشرفت کرده است، اما آنطور که از اظهارنظرهای امروز صبح مسولان سیاست‌های خارجی کشورمان و پیام‌های منتشرشده در فضای مجازی مشخص شده، موضع این کشور حمایت از دولت فعلی و به رسمیت شناختن مسولان فعلی که آن فعالیت می‌کنند، است.

مقدسیان معتقد است: تاثیر این مساله بر بازار سرمایه ایران مانند مساله خروج از بریتانیا از اتحادیه اروپا بی تاثیر نخواهد بود، چراکه این کشور به لحاظ جغرافیایی به کشور ما نزدیک است؛ یک مبدا برای ورود برخی از کالاها به کشورمان است. به دلیل اشتراکات سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی که ایران و ترکیه با هم دارند، در بعضی از حوزه‌ها روابطی در هم تنیده دارند که باعث می‌شود تاثیرات نمایان‌تری نسبت به مساله برگزیت دیده شود پس هر اتفاقی در آنجا می‌تواند بر دو کشور تاثیر مثبت و منفی را باقی بگذارد.

این تحلیلگر بازار سهام گفت: باید منتظر باشیم و ببینیم که در سیاست خارجی این کشور چه اتفاقاتی صورت می‌گیرد. آیا اولویت‌های ترکیه عوض خواهد شد یا خیر؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *