تجارت ایران با ترکیه موقتا متوقف شد ۲۶ تیر, ۱۳۹۵

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه اعلام کرد که برای حفظ امنیت کامیون‌ها و امنیت بار، مرزهای زمینی و هوایی با ترکیه تا رسیدن به وضعیت ثبات بسته خواهد بود.

اقتصادپرس: جلال ابراهیمی، دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با وجود تأکیدش بر اینکه صادرات به ترکیه متوقف نشده است، عنوان کرد: فعلا برای حفظ امنیت کامیون‌ها و بار مرزهای زمینی و هوایی بسته است.

تعلیق موقت تجارت ایران با ترکیه بر اثر بسته بودن مرزهای زمینی و هوایی دو کشور در حالی است که ایران از ابتدای امسال تا روز ۲۰ تیرماه سال جاری معادل یک میلیارد و ۳۵۴ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار کالا به این کشور صادر کرده است. در همین بازه زمانی ارزش کل واردات ایران از ترکیه که از اصلی‌ترین شرکای تجاری کشور است، به مبلغی معادل ۷۷۷ میلیون و ۲۶۸ هزار دلار می‌رسد.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ آمارهای رسمی گمرک همچنین نشان می‌دهد اقلام عمده صادراتی ایران به این کشور در سه ماهه آغازین سال ۹۵ عبارتند از: «کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده»، «آهن و فولاد»، «آلومینیوم»، «گرید نساجی پلی پروپیلن»، «پلی اتیلن گرید بادی»، «اترهای مونو بوتیلیک»، «محصولات نیمه‌تمام از آهن»، «روی غیرممزوج»، «متانول» و «شمش از آهن و فولاد». اقلام عمده وارداتی ایران از این کشور نیز عبارتند از: «موز»، «جو»، «سیگار»، انواع «توتون و تنباکو»، «فسفات کلسیم طبیعی»، «تخته‌های فیبری از چوب یا مواد چوبی»، «پارچه‌های نبافته»، «عدس» و «ماشین آلات».

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه که از توقف موقت عبور و مرور کامیون‌ها در مرز دو کشور خبر داده، در بخش دیگری از گفت‌وگویش با ایسنا عنوان کرد: مقرر بود که روز سه‌شنبه این هفته، هیات بزرگ کشاورزی با همکاری شورای بازرگانی ایران و ترکیه و به ریاست وزیر جهاد کشاورزی ایران به آنکارا عزیمت کند تا ملاقات‌ها و مذاکراتی را در مرکز فدراسیون، اتاق‌های بازرگانی ترکیه و همچنین صاحبان صنایع کشاورزی این کشور داشته باشند اما با توجه به شرایط پیش آمده، سفر این هیات فعلا متوقف شده و به زمان دیگری موکول می‌شود.

ابراهیمی افزود: در مورد شرایط حمل‌ونقل و مسائل مربوط به ترانزیت نیز طبق دستور العملی که از سوی دولت اعلام شده است، کلیه مرزهای هوایی ایران وترکیه و مرزهای زمینی “بازرگان” و “سرو” و همچنین کلیه ترانزیت‌ها از طریق منطقه آزاد ماکو فعلا تا رسیدن به وضعیت ثبات سیاسی و مشخص شدن وضعیت عبور و مرور بسته خواهد بود. توصیه می‌شود که کامیون‌های ما با توجه به شرایط شرق ترکیه برای حفظ امنیت به صورت گروهی و کاروانی حرکت کنند. لذا باید مسائل مربوط به امنیت جاده و امنیت کاروان تجاری برای حرکت را لحاظ کنند.

دبیر کل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه اظهار کرد: امیدواریم آرامش هر چه سریع‌تر در آن سوی مرزها برقرار شود، چراکه علاوه بر ماشین‌هایی که حامل بار از ترکیه به مقصد ایران هستند حامل بار ترانسپورت و ری اکسپورت به مقاصد دیگر نیز هستند که همگی از طریق مرز بازرگان و جاده شمال شرقی یعنی ترکمنستان و جنوب ایران برای حمل بار به سمت شیخ نشینان حرکت می‌کنند.

او تأکید کرد: همیشه در چنین وضعیتی تا تثبیت شرایط سیاسی، عبور و مرور متوقف می‌شود. در حال حاضر نیز مرزهای ایران و ترکیه بسته است اما صادرات به ترکیه متوقف نشده است بلکه فعلا برای حفظ امنیت کامیون‌ها و بار مرزهای زمینی و هوایی بسته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *