اعداد مهم کودتای ترکیه/ 90کشته،1150زخمی/ بازداشت1500کودتاچی ۲۶ تیر, ۱۳۹۵

در حالی که شرایط امنیتی در شهرهای مختلف ترکیه کم‌کم به کنترل دولت درمی‌آید، آخرین آمارها از کشته شدن ۹۰ تن و زخمی شدن بیش از یکهزار و ۱۵۰ نفر در پی کودتای نافرجام این کشور خبر می‌دهند.

اقتصادپرس: منابع مطلع ترکیه درآخرین گزارش ها از کشته شدن دست کم ۹۰ نفر و زخمی شدن یک هزار و ۱۵۴ نفر دیگر در جریان حوادث مربوط به کودتای نافرجام این کشور خبر دادند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۵۶۳ نفر از نیروهای مسلح ترکیه که در جریان کودتای این کشور نقش داشته‌اند بازداشت شده‌اند.

در همین حال، خبرگزاری تسنیم نوشت: معاون نخست وزیر ترکیه تاکید کرده که دولت این کشور اجرای مجدد حکم اعدام در مورد طراحان کودتا را بررسی می‌کند.

به نظر می‌رسد دولت کم‌کم بر شرایط امنیتی مسلط می‌شود، اما بینالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه از مردم این کشور خواسته است همچنان در میدان‌ها حضور داشته باشند و آن را ترک نکنند.

از سوی دیگر واکنش‌های جهانی به تحولات ترکیه ادامه دارد. دونالد تاسک رئیس شورای اروپا امروز شنبه در سخنانی در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست آسیا- اروپا در مغولستان، تاکید کرد: تنش‌ها و چالش‌های ترکیه را نمی توان با اسلحه حل و فصل کرد.

وی تصریح کرد: کودتاهای نظامی هیچ جایگاهی در ترکیه مدرن ندارد. هیچ جایگزینی برای دموکراسی و اجرای قانون وجود ندارد.

روزنامه گاردین هم گزارش کرد که اردوغان امروز شنبه از جانب چین و ژاپن نیز مورد حمایت قرار گرفت و شبکه تلویزیونی چین به نقل از وزارت خارجه این کشور گزارش کرد که پکن از ترکیه می‌خواهد نظم و ثبات را هرچه سریع‌تر بازگرداند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *