افزایش صادرات نفت ایران در مقابل کاهش قیمت ۲۶ تیر, ۱۳۹۵

طبق اخرین گزارش اوپک ایران نسبت به سال گذشته افزایش صادرات داشته است و این افزایش در مقابل کاهش ۲۰ دلاری قیمت آن رخ داده است.

اقتصادپرس: پس از اجری برجام و لغو تحریمها، نفت ایران افزایش صادرات را تا حدود دو برابر تجربه کرده و حجم صادرات نفت خام به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسیده است. همچنین حجم صادرات میعانات گازی نیز تا ۴۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

بنا بر آخرین گزارش اوپک، حجم تولید نفت خام ایران در ماه ژوئن امسال به سه میلیون و ۶٣٠ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان تولید از ماه ژوئن سال ٢٠١١ میلادی تاکنون بوده است.

البته بر اساس این گزارش این افزایش تولید و صادرات با کاهش قیمت نفت ایران همراه بوده است. به این معنا که صادرات نفت خام ایران دو برابر شده اما درآمدهای حاصل از فروش نفت افت داشته است که گفته می شود این افت قیمتی تا حدود ۲۰ دلار در هر بشکه نفت خام نیز رسیده است و این کالای استراتژیک ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل در هر بشکه ۲۰ دلار کاهش قیمتی را تجربه کرده است.

آنگونه که اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود آورده است؛ متوسط قیمت نفت ایران در نیمه اول سال جاری میلادی حدود ۳۴.۷۹ دلار در هر بشکه بوده است که بیش از ۱۹ دلار کاهش قیمت نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. در نیمه نخست ۲۰۱۵ هر بشکه نفت ایران در برابر ۵۴.۱۷ دلار معامله می شد.

البته متوسط قیمت نفت اوپک در نیمه اول سال جاری میلادی هم روند نزولی داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸.۸۱ دلار کاهش داشته و ۳۶.۳۱ دلار در هر بشکه معامله شده است.

بنابراین گزارش؛ نفت برنت دریای شمال در نیمه اول سال جاری میلادی کاهشی برابر با ۱۸.۰۳ دلار را تجربه کرده در در مقایسه با قیمت ۳۹.۸۹ دلاری نفت سبک آمریکا کاهش ۱۳.۷۳ دلاری در هر بشکه را تجربه کرده و ۳۹.۵۲ دلار معامله شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *