لزوم حمایت بازار سرمایه از سهامداران خرد ۲۶ تیر, ۱۳۹۵

باید سیاستهایی تدوین شود که سهامداران خرد از سوء استفاده مدیران و سهامداران و افراد صاحب قدرت در امان باشند.

اقتصادپرس: یکی از رسالتهای بازار سرمایه جذب سرمایه های کوچک و ساماندهی آنها در جهت اجرا یا توسعه طرههای اقتصادی است.

این در حالی است که به دلیل عدم کارکرد صحیح بازار سرمایه نمی توان به درستی از تجمیع سرمایه های خرد بهره برده و بنگاههای اقتصادی را حمایت کرد به همین جهت بنگاههای اقتصادی تمایل به انتشار اوراق مشارکت دارند تا از ظرفیت بانکی استفاده کنند.

اما برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی و نیز برای بهره گیری از سرمایه های خرد باید برنامه ریزی صورت گرفته و از سهامداران خرد حمایت صورت بگیرد.

در این میان صاحبان سرمایه های کوچک باید اطمینان حاصل کنند که مدیران شرکت ها منافع مالی آنها را نیز در نظر می گیرند در غیر این صورت برای آنها به صرفه نیست که وقت و منابع مالی خود را در بنگاههایی سرمایه گذاری کنند که منافع آنها تامین نشود به همین جهت صاحبان سرمایه های خرد به جای ورود به بورس وارد فضاهایی می شوند که سرمایه آنها سود تضمین شده تری را به آنها برگرداند.

به همین جهت باید سیاستهایی تدوین شود که سهامداران خرد از سوء استفاده مدیران و سهامداران و افراد صاحب قدرت در امان بوده و کنترل کنندگان شرکت، اعم از مدیران و سهامداران عمده ثروت و منافع شرکت را در استای منتفع شدن همه سهامداران به کار بگیرند.

به گزارش اقتصادپرس؛ شاخص بورس اوراق بهادار تهران در هفته منتهی به ۲۳ تیر امسال نسبت به آخرین روز کاری دو هفته گذشته ۲۸۶ واحد کاهش یافت و به رقم ۷۳ هزار و ۷۶۳ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور نیز طی معاملات هفته گذشته ۵۴۸ واحد افت کرد و از رقم ۸۲ هزار و ۸۷۴ به ۸۲ هزار و ۳۲۶ رسید. همچنین نماگر بازار اول از کانال ۵۱ هزار و ۴۷۰ واحدی به تراز ۵۱ هزار و ۳۳۸ واحدی رسید که با این حساب ۱۳۲ واحد کاهش را در شاخص بازار اول شاهد هستیم.

نماگر بازار دوم نیز هزار و ۲۸ واحد کاهش از خود نشان داد و عدد ۱۶۲ هزار و ۹۴۱ واحدی را تجربه کرد.

بازار فرابورس نیز در هفته قبل، خرید و فروش ۸۹۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴ هزار و ۷۰۶ میلیارد ریال را شاهد بود و با افت ۲۶ درصدی حجم و ۳۹ درصدی ارزش معاملات در قیاس با هفته پیش از آن مواجه شد.

در این میان، حجم و ارزش معاملات هفتگی در بازار اول به ترتیب با ۴۰ و ۴۹ درصد کاهش همراه و ۹۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۶۸ میلیارد ریال داد و ستد شد؛ همین‌طور در بازار دوم ۳۷۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۸۸۹ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت که این وضعیت حاکی از افت ۲۹ درصدی حجم و ۲۵ درصدی ارزش معاملات در مقایسه با هفته قبل از آن است.

در عین حال با وجود افت حجم معاملات بازار پایه، ارزش معاملات در این بازار ۵۴ درصد افزایش پیدا کرد و خرید و فروش ۳۴۴ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۶۰۴ میلیارد ریال در این بازار به ثبت رسید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *