دولت باید هرچه زودتر ارز را تک‌نرخی کند ۲۴ تیر, ۱۳۹۵

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: از ابتدای انقلاب هر زمان ارز تک‌نرخی شده اقتصاد شفاف شده است و رانت‌ها از بین رفته است. دولت باید هرچه زودتر نرخ را تک‌نرخی کند که قطعاً موجب رونق در تولید و اقتصاد خواهد شد.

محمد رضا نعمت‌زاده در پاسخ به این سوال که چرا دولت تصمیمی قاطعانه درباره نرخ ارز نمی‌گیرد؟ گفت: هرچند مسوولیت نرخ ارز با من نیست اما آثار آن بیش از هر قسمت دیگری خود را بر روی بخش صنعت و تجارت نشان می‌دهد. تا ارز تک‌نرخی نشود عملاً واردات علیه تولید ملی تشویق می‌کنیم و صادرات هم با توجه به هزینه‌های داخلی به صرفه نیست.

وی ادامه داد: زمانی که تورم داخلی بیش از تورم بین‌المللی است باید تناسبی میان نرخ ارز و صادرات برقرار کرد.

او که در گفت‌وگو با هفته‌نامه تجارت‌فردا سخن می‌گفت، اضافه کرد: در سه سال اخیر این کار هم انجام نشده و لذا انگیزه‌ای برای صادرکننده و تولیدکننده صادراتی به وجود نیامده است. از ابتدای انقلاب هر زمان ارز تک‌نرخی شده اقتصاد شفاف شده است و رانت‌ها از بین رفته است. دولت باید هرچه زودتر نرخ را تک‌نرخی کند که قطعاً موجب رونق در تولید و اقتصاد خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به این سوال که آیا نرخ تورم شرکای تجاری ایران با نرخ ارز در ایران تناسبی دارد؟ متذکر شد: تورم خارجی که در عمده کشورها منفی، صفر و نهایتاً یک تا دو درصد بیشتر نیست. تورم در کشور ما به تازگی از ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد رسیده است ولی هنوز بالاست. البته من معتقد نیستم تورم را به سرعت کاهش دهیم زیرا در رکود تاثیر می‌گذارد. این درحالی است که به نظرم باید در شرایط فعلی به رفع رکود بیش از تورم پرداخت. ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درحال پیگیری این موضوع است. در مورد صنایع کوچک با همکاری سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی که بابت وصول سنوات گذشته فشار زیادی وارد کرده بود، تصمیماتی در راستای فعال‌تر شدن آنها اخذ شد که در حال اجراست.

این سخنان و تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت بر تک نرخی شدن ارز در حالیست که روز گذشته نیز رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران پیش‌بینی کرد از ماه آینده نرخ ارز تک رقمی شود.

منبع:اقتصادنیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *