اقدامات بورس کالا در راستای تعادل بازار شکر ۲۳ تیر, ۱۳۹۵

معاون بورس کالا گفت: معاملات شکر در بورس کالا در سال جاری با آرامش همراه است، به طوری که در فروردین ماه از ۸۵۰ تن شکر عرضه شده، تنها ۶۳۵ تن معامله شده و برای بقیه آن متقاضی در بازار وجود نداشته است.

اقتصادپرس: علی پناهی افزود: معاملات شکر در بورس کالا در سال جاری با آرامش همراه است، به طوری که در فروردین ماه از ۸۵۰ تن شکر عرضه شده، تنها ۶۳۵ تن معامله شده و برای بقیه آن متقاضی در بازار وجود نداشته است، اما با شروع اردیبهشت ماه و بوجود آمدن کمبود عرضه شکر در بازار خارج از بورس، حجم تقاضا افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.

وی افزود: برای حجم عرضه ۸۳۰۰ تنی در پانزده روز ابتدایی این ماه تقاضایی برابر با ۳۰ هزار و ۲۰۰ تن ثبت ( و به عبارتی تقاضایی ۳٫۶ برابر میزان عرضه) شد. این امر متقاضیان را مجبور به رقابت قیمتی برای خرید این محصول کرد. به طوری که برای این محصول که از ابتدای سال همیشه با قیمت پایه معامله می‌شد، رقابتی در حدود ۵% نسبت به قیمت پایه (در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه) ثبت شد.
وی ادامه داد: با این وجود و تحت تاثیر افزایش حجم عرضه شکر توسط عرضه کنندگان این محصول در نیمه دوم اردیبهشت ماه، نسبت حجم تقاضا به عرضه کاهش یافته (۹۴۰۶۵ تن تقاضا برای ۴۹۷۴۰ تن عرضه) و آرامش نسبی به بازار معاملات این محصول بازگشت.

به طوری که عرضه های هفته سوم اردیبشهت ماه، این محصول مجددا با قیمت پایه (و یا قیمت‌هایی نزدیک به قیمت پایه) مورد داد و ستد فعال بازار قرار گرفت.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: در روزهای پایانی اردیبهشت ماه بار دیگر شاهد رشد تدریجی تقاضا بودیم. این روند افزایشی در خردادماه با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد به طوریکه در معاملات روز ۰۵/۰۳/۱۳۹۵ مجموعا ۲۵ هزار و ۲۰۰ تن تقاضا برای عرضه‌های با حجمی مجموعا برابر با ۴۰۰۰ تن ثبت شد. این افزایش حجم تقاضا مجددا موجب بالا رفتن میزان رقابت قیمتی خریداران این محصول شد.
به گفته پناهی، روند افزایشی حجم تقاضا موجب شد تا بورس کالا با همراهی عرضه‌کنندگان این محصولات و از ابزارها و اختیارات قانونی خود جهت باز گرداندن تعادل به بازار این محصول استفاده کند. رایزنی با عرضه‌کنندگان جهت عرضه محصول به صورت سلف (جهت افزایش حجم عرضه)، الزامی بودن داشتن پروانه معتبر تولیدی مربوط به صنایع کیک، کلوچه، شکلات و شیرینی جهت خرید، تقسیم حجم عرضه به دو قسمت عرضه اولیه و افزایش عرضه از جمله اقدامات انجام شده توسط بورس کالا برای مدیریت حجم تقاضا شکر بوده است که از تاریخ ۱۰ خردادماه اجرائی شد.
وی تصریح کرد: با اجرائی شدن موارد فوق حجم تقاضا کاهش چشم‌گیری پیدا کرد (از ۲۰ هزار و ۵۷۵ تن در ۸ خردادماه به ۷۳۷۵ تن در ۱۰ خردادماه) و به تبع آن میانگین رقابت نیز کاهش قابل قبولی (از حدود ۵% در ۸ خردادماه به کمتر از ۱ درصد در ۱۰ خردادماه) پیدا کرده و به تدریج آرامش نسبی مجددا بر بازار این محصول برقرار شد.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: کم شدن حجم عرضه در اوایل تیرماه مجددا موجب افزایش حجم تقاضا و رقابت قیمتی خریداران برای خرید شکر در بورس کالا شد. به طوری که بالاترین میزان میانگین رقابت قیمتی در این ماه ( در حدود ۱۱% در تاریخ ۶ تیرماه) اتفاق افتاد.

با مشاهده وضعیت مذکور بورس کالا مجددا و با استفاده از اختیارات خود اقدام به محدود کردن سقف مجاز رقابت به ۱۰% در ۸ تیر و پس از آن به ۵% در ۱۲ تیرماه و همچنین تعیین حداکثر مجاز خرید ۵۰ تن برای هر مشتری کرد که این اقدامات موجب بازگشت آرامش نسبی به بازار این محصول شد.
پناهی اظهار داشت: این اقدامات در کنار عرضه‌های شکر توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران (که از تاریخ ۱۲ تیرماه آغاز شده) موجب شده تا در معاملات نیمه دوم تیرماه مشکلی جهت تامین شکر برای متقاضیان این محصول وجود نداشته باشد.

به طوری که در اکثر قریب به اتفاق این معاملات در بازه زمانی ذکر شده بدون رقابت قیمت و با قیمت پایه (و یا قیمت‌های بسیار نزدیک به قیمت پایه ) انجام شود. همچنین به طور معمول با توجه به افزایش حجم عرضه، کل محصول به فروش نرفته و بخشی از آن بدون متقاضی باقی بماند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *