گزارش اشکالات فنی واحدهای مسکن مهر آماده شد ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه گزارش اشکالات فنی واحدهای مسکن مهر توسط کارشناسان خبره این مرکز تهیه و دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت، گفت: اگرچه اشکالات فنی واحدهای مسکن مهر می‌تواند با ترمیم برطرف شود، اما احتمال اینکه این واحدها تخریب شوند، فعلاً به این مرکز گزارش نشده است.

اقتصاد پرس: محمد شکرچی‌زاده در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه قرار بود مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی گزارشی از کیفیت پایین برخی از واحدهای مسکن مهر تهیه و آن را منتشر کند، گفت: پروژه‌ای در مرکز تحقیقات مسکن و راه و شهرسازی با عنوان مستندسازی مسکن مهر از سال گذشته آغاز شده بود، بنابراین این اقدام توسط کارشناسان خبره این مرکز انجام و گزارش نهایی ان دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی افزود: در مورد کیفیت ساخت و ساز مسکن مهر، مواردی که نیاز به بررسی فنی دارد، در استان‌های مختلف به خصوص تهران، تهیه و به مرکز ارجاع می‌شود و از نظرات تخصصی مرکز تحقیقات، برای رفع این اشکالات جویا می‌شوند، به همین دلیل، مرکز تحقیقات این موارد را به صورت موردی بررسی می‌کند.

شکرچی‌زاده ادامه داد: قراردادهای آن زمان برای ساخت و ساز مسکن مهر جزو تعهدات دستگاه‌های پیمانکار بود که مقررات ملی ساختمان رعایت شود، اما اینکه در عمل، میزان رعایت مقررات ملی ساختمان در پروژه‌های مسکن مهر تا چه حد رعایت شده است، باید گفت که خیلی کم‌رنگ بوده است، چرا که وقتی محدودیت قیمت و مشخص نبودن عدد واقعی، باعث می‌شود که پیمانکاران به دنبال حاشیه سود بروند و کیفیت را فراموش کنند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه دولت باید زمینه‌ساز ساخت و ساز باشد، گفت: وقتی مقررات ملی ساختمان در پروژه مسکن مهر رعایت نشود، اشکالات فنی بیش از پیش خود را بروز می‌دهد، اما باز هم تأکید می‌کنم که اتمام پروژه مسکن مهر جزو تکالیف وزارت راه و شهرسازی است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این اشکالات فنی را در پروژه های مسکن مهر می‌توان برطرف کرد و آیا این واحدها نیاز به تخریب دارند یا خیر، گفت: خیلی از مشکلات فنی پروژه‌های مسکن مهر را می‌توان برطرف کرد، اما اینکه پروژه‌هایی که اشکالات فنی دارند باید تخریب شوند، فعلاً به ما گزارش نشده است.

شکرچی‌زاده در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه در سال جاری مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی چه اقداماتی برای بالا بردن کیفیت تولید مصالح ساختمان انجام خواهد داد، گفت: مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی گواهینامه فنی استاندارد برای مصالح ساختمانی صادر می‌کند، بنابراین تعامل خوبی میان این مرکز و مؤسسه استاندارد وجود داردد.

وی افزود: امروز در شورای عالی استاندارد، جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی تشکیل می‌شود، پس مؤسسه استاندارد بهترین گزینه برای بالا بردن کیفیت تولید مصالح ساختمانی و استاندارد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌داند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.