روابط عمومی وزارت نفت حرف‌های زنگنه را دشمن شادکن اعلام کرد ۲۲ تیر, ۱۳۹۵

در حالی روابط عمومی وزارت نفت خبرهای تسنیم از ماجرای آتش سوزی پتروشیمی بوعلی را “ریختن آب به آسیاب دشمن” و موجب “شادی دشمنان” قلمداد کرده که خبرها و تیترهای تسنیم از زبان زنگنه وزیر نفت منتشر و مشابه این خبرها در سایت خبری وزارت نفت هم منتشر شده است.

اقتصادپرس: آتش سوزی عظیم در پتروشیمی بوعلی سینا پس از ۵۷ ساعت از زمان شروع، خاموش شد. شکی نیست که مهار و خاموش کردن آتشی به آن عظمت در مرکز جایی که مملو از مواد اشتعالزا است، با پشتوانه عزمی بزرگ و تلاشی طاقت فرسا صورت گرفته است.

رسانه های مختلف کشور از زمان بروز حادثه تا هم اکنون که بیش از ۳ روز از خاموش شدن آتش می گذرد، در راستای اطلاع رسانی به موقع و تحلیل ابعاد مختلف حادثه اقدام کردند که برخی تیترهای خبری از تلاش گسترده و دسته جمعی برای مهار آتش و برخی تیترهای خبری از ابعاد این حادثه و ضعف ها و نقصان ها حکایت داشت.

“از سوی وزیر نفت انجام شد؛ قدردانی از رسانه ملی برای پوشش بی طرفانه حادثه پتروشیمی بوعلی سینا” این جمله، تیتر خبری است که صبح روز یکشنبه (۲۰ تیرماه) وزارت نفت منتشر کرده و از تشکر وزیر نفت از رسانه ملی حکایت دارد. نکته جالب اینجاست که به موازات انتشار این خبر، فکسی به رسانه های مختلف با امضای مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت ارسال شده که هرگونه خبری که از ابعاد این حادثه پرده برداشته و تیتر آن از نظر روابط عمومی وزارت نفت خوش نیامده، با برچسب “سیاسی کاری”، “برخورد جناحی” ، “رویکردهای غیراخلاقی و غیرحرفه ای” و “ریختن آب به آسیاب دشمن” از آن یاد شده است.

این اولین باری نیست که مجموعه وزارت نفت، خبرهای منتقدانه را با این برچسب ها مورد انتقاد قرار می دهد. پیش از این نیز در جریان پرداختن خبرگزاری تسنیم به موضوع میادین مشترک که از عقب ماندگی تاریخی ایران در توسعه میادین مشترک خبر داده بود (پرونده غارت خاموش ) شرکت نفت فلات قاره ایران، برچسب های مشابهی به این خبرگزاری زد که در جای خود و در غالب شفاف سازی های بعدی این پرونده خبری به آن پرداخته می شود.

اگر صحبت های وزیر نفت را در جریان حادثه پتروشیمی بوعلی سینا مرور کنیم به نتیجه جالبی می رسیم. جملاتی چون “عملیات مهار آتش فرمانده ندارد و باید هرچه سریعتر فرمانده ای متخصص و کاردان برای این عملیات انتخاب شود” ، “عملیات خاموش کردن آتش در مخزن ۲۰۰۱C با وجود چند بار حمله به این مخزن نتیجه نداشت” ، ” با امکانات موجود حمله ای به مخزن ۲۰۰۱C مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا صورت گرفت که موفقیت آمیز نبود” ، ” یکی از درسهایی که از این حادثه گرفتیم این بود که ما در بحث امکانات تجهیزاتی دارای مشکلاتی هستیم” و ” نباید مسائل ایمنی را دستورهایی تشریفاتی قلمداد کنیم و باید به افراد و مدیرانی که این قوانین را رعایت نمی کنند سخت گیری کرد” بخشی از صحبت های وزیر نفت است که رویکردی انتقادی نسبت به این حادثه و عملکردها دارد.

روابط عمومی وزارت نفت، متنی به خبرگزاری تسنیم ارسال کرده که در این متن، خبرهایی را با برچسب های ذکر شده مورد عتاب قرار داده است.

۱٫ “عملیات ضربتی خاموش کردن آتش موفق نبود” این خبر در روز جمعه (۱۸ تیرماه) در صفحه نفت و انرژیخبرگزاری تسنیم منتشر شد. درحالی روابط عمومی وزارت نفت، این خبر را مصداق بی اخلاقی و ریختن آب در آسیب دشمن دانسته که خبرگزاری تسنیم به صورت مستقیم صحبتهای وزیر نفت را منتشر کرده است. از اینرو، به زعم روابط عمومی وزارت نفت، اینجا مهندس زنگنه آب در آسیاب دشمن ریخته که از ناموفق بودن عملیات ضربتی خاموش کردن آتش خبر داده است!

۲٫ “مخزن شعله ور در آستانه فروپاشی” این خبر در روز جمعه (۱۸ تیرماه) در صفحه نفت و انرژی خبرگزاری تسنیممنتشر شد. پیرو بررسی مشاهدات شاهدان عینی در محل حادثه و عکس ها و خبرهایی که وزارت نفت از وضعیت مخزن ۲۰۰۱C پتروشیمی بوعلی سینا منتشر کرده بود، این نتیجه حاصل شد که این مخزن در آستانه فروپاشی قرار دارد. خبرگزاری تسنیم در ساعت ۱۶:۴۳ از در آستانه فروپاشی بودن مخزن ۲۰۰۱C خبر داد و ساعت ۱۹:۴۵ دقیقه خبرنگار اعزامی وزارت نفت به ماهشهر از فروریختن بخشی از دیواره این مخزن خبر داد.

جهت یادآوری مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، اینکه یکی از خبرگزاری های رسمی کشور بتواند به موقع از خطرهای احتمالی گزارش های خبری و تحلیلی تهیه کرده و ۳ ساعت زودتر از بروز یک حادثه، نظر مسئولان را به احتمال بروز آن جلب کند، نه تنها “دشمن شاد کن” و “کاری غیرحرفه ای” نیست، بلکه انجام بی نقص رسالت اطلاع رسانی و در راستای توجه کامل به منافع ملی است.

۳٫ “سه روز گذشت؛ آتش همچنان زبانه می کشد” این خبر در روز جمعه (۱۸ تیرماه) در بخش استانهای خبرگزاری تسنیم منتشر شد و حاوی فیلم های تهیه شده از آتش سوزی مخزن ۲۰۰۱C بود که نشان می داد آتش در سومین روز این حادثه همچنان زبانه می کشد. اگر روابط عمومی وزارت نفت کمترین اطلاعی از اصول کار یک خبرگزاری داشته باشد، این خبر را هیچ‌گاه در زمره “کار غیرحرفه ای” تقسیم بندی نمی کند.

۴٫ “هفت حادثه در ۱۱۰ روز” این خبر در روز جمعه (۱۸ تیرماه) در صفحه نفت و انرژی خبرگزاری تسنیم منتشر شد. گزارشی خبری از حوادث صنعت پتروشیمی کشور از ابتدای سال جاری تاکنون که بروز حوادث متعدد در این صنعت را اطلاع رسانی می کرد. این گزارش با تهیه جدولی از مکان و زمان و نوع حوادث رخ داده در ۱۱۰ روز ابتدایی سال، لزوم توجه بیشتر مسئولان به بخش مهم HSE در صنعت پتروشیمی یادآور شده بود. جدول این گزارش، به دلیل دقت بالا در تنظیم، مورد استناد دیگر خبرگزاری های رسمی کشور نیز قرار گرفت. بسیار جای تعجب است که چرا مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، این گزارش مستند را نمونه “بی اخلاقی” دانسته است.

در صحبت های روزهای گذشته وزیر نفت، توجه به مسئله ایمنی در صنعت پتروشیمی و تأکید بر وجود کاستی هایی در این زمینه دیده می شود که اگر خبرگزاری تسنیم در اطلاع رسانی از کاستی ها به “ریختن آب به آسیاب دشمن” و “شادی دشمنان” پرداخته است، پس مهندس زنگنه نیز همین کار را کرده و به زعم مدیرکل روابط عمومی این وزارتخانه، ایشان نیز با حرفهای خود دشمنان را شاد کرده است!

۵٫ “آتش در پتروشیمی بوعلی سینا دوباره زبانه کشید” این خبری بود که در روز پنجشنبه (۱۷ تیرماه) در صفحه نفت و انرژی خبرگزاری تسنیم منتشر شد. خبری که از زبانه کشیدن دوباره آتش در این واحد پتروشیمی اطلاع می داد. نکته جالب اینجاست در حالی مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت این خبر را مصداق “بی اخلاقی” دانسته که به موازات انتشار این خبر، سایت اطلاع رسانی روابط عمومی وزارت نفت نیز خبری با تیتر “آژیر خطر در پتروشیمی بوعلی سینا به صدا در آمد” منتشر کرد و اعلام کرد “آتش سوزی مخزن ۲۰۰۱ پتروشیمی بوعلی سینا که صبح امروز (پنجشنبه، ۱۷ تیرماه) تا حدودی مهار شده بود و تلاش برای مهار کامل آن ادامه داشت بار دیگر شعله ورر شد.” این خبر که مشابه خبر خبرگزاری تسنیم است! پس خود روابط عمومی وزارت نفت که “نعمت الهی” مدیرکل آن، اینگونه اطلاع رسانی را “بی اخلاقی” و … دانسته، دچار “بی اخلاقی” شده است!

۶٫ “آغاز تخلیه ۵ مجتمع پتروشیمی در استان خوزستان” این خبر در روز پنجشنبه (۱۷ تیرماه) در صفحه نفت و انرژیخبرگزاری تسنیم منتشر شد. این خبر که از صدور دستور تخلیه واحدهای پتروشیمی مستقر در سایت ۴ منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر اطلاع رسانی می کرد، به موازات خبر مشابهی از سوی روابط عمومی وزارت نفت با عنوان “دستور تخلیه سایت ۴ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی صادر شد” انتشار یافت. باز هم این “تهمت زنی” مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت به تسنیم در مورد بی اخلاقی در اطلاع رسانی، سیاسی کاری و …، عیناً به روابط عمومی تحت مدیریت وی نیز باز می گردد.

۷٫ “آتش بی سابقه پتروشیمی بوعلی سینا خاموش شد” این خبر صبح روز شنبه (۱۹ تیرماه) در صفحه نفت و انرژیخبرگزاری تسنیم منتشر شد. بسیار جای تعجب است که اطلاع رسانی تسنیم از خاموش شدن آتش، چه ارتباطی با “سیاسی کاری”، “برخورد جناحی” ، “رویکردهای غیراخلاقی و غیرحرفه ای” و “ریختن آب به آسیاب دشمن” دارد!

در پایان لازم می دانم ۳ نکته را به روابط عمومی وزارت نفت و مدیرکل محترم آن یادآوری کنم.

۱٫ این رویکرد که “رصد اخبار و فکس روزانه جوابیه و زدن برچسب به رسانه های منتقد” را در متن برنامه های آن روابط عمومی به عنوان محور برخورد رسانه ای به جای تعامل با رسانه ها قرار داده اید؛ راهی است که به ناکجاآبادی ختم می شود که نه تنها به نادیده انگاشتن منافع ملی می انجامد، بلکه انتظار کسب منافع حزبی و گروهی را نیز نمی توانید از این رویکرد دنبال کنید.

۲٫ روابط عمومی محترم وزارت نفت لازم است “دیده های خود را بشوید” و به جای اینکه رسانه های تعریفی و تجمیدی را دوست دولت بداند، رسانه هایی که انتقادهای دلسوزانه دارند و بدون نظر به اینکه چه حزب یا گروهی در رأس قوای اجرایی کشور قرار دارند، تعادل را در تعریف و انتقاد رعایت می کنند، دوست بداند و به جای گرفتن رویکرد تدافعی، در راستای همفکری عمومی برای اعتلای صنعت نفت کشور عمل کند.

۳٫ گاهاً برخی رسانه ها به هر دلیل، نقدهای غیرمنصفانه نسبت به عملکرد مسئولان دارند که این مسئله در کنار تعاریف اغراق گونه برخی دیگر از رسانه ها، همواره در عرصه رسانه ای کشور دیده می شود. اینکه روابط عمومی وزارت نفت، تمامی رسانه ها را بدون تأمل و تفکر بر عملکرد آنها و تنها از روی تیترهای خبری به رسانه های همگرا و واگرا تقسیم بندی کند، رویکردی منطقی نیست. در کنار رسانه هایی که در انتقادهای بی جهت یا تعاریف بی جهت اغراق می کنند، رسانه هایی نیز هستند که محور فعالیتشان بر راستگویی و کسب حداکثری منافع ملی است که اطلاع از وجود چنین رسانه هایی با خواندن تیتر اخبار میسر نمی شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *