تاثیر نفت بر رونق مسکن ۲۲ تیر, ۱۳۹۵

برای حل معضل مسکن در ابتدا باید اقتصاد کلان کشور وارد فضای رونق شود به این معنا که با رشد قیمت جهانی نفت و نیز فروش بیشتر این محصول بود‌جه سالانه کشور رشد کرده و از سوی دیگر قدرت تسهیلات دهی بانکها در این حوزه بیشتر شود.

اقتصادپرس: تبعات رکود بازار مسکن بسیار گسترده بوده و توانسته ۲۰۰ صنعت مرتبط با این حوزه را راکد کند، در این مدت معاملات مسکن نیز بسیار کاهش یافته و ارزش ملک سقوط کرده است و می توان اذعان کرد که ارزش ملک د‌رسال‌های اخیر با نرخ تورم همخوانی نداشته و منفی بوده است.

البته این افت قیمتی تاثیری در خرید ملک نداشته و همچنان به اعتقاد متقاضیان خرید‌ مسکن، ‌قیمت واحد‌های مسکونی بیشتراز توان اقتصاد‌ی مردم است.

به اعتقاد کارشناسان قیمت مسکن باید با کاهش ۴۰ درصدی رو به رو شود تا مردم توان خرید این کالای اساسی را داشته باشند؛ چرا که در سالهای اخیر قیمت مسکن بسیار پیشتاز تر از نرخ تورم حرکت کرده و به زعم آمار قیمت متوسط ساختمان کلنگی د‌ر تهران نسبت به سال۶۳ حد‌ود‌ هزار برابر شد‌ه در صورتی که توان خرید مردم در این حد افزایش نداشته است.

در این میان دولت نتوانسته از متقاضایان خرید مسکن حمایت کند همچنین میزان تسهیلات دهی بانکها بسیار کمتر از میزان نیاز این بخش به تسهیلات است؛ برای حل معضل مسکن در ابتدا باید اقتصاد کلان کشور وارد فضای رونق شود به این معنا که با رشد قیمت جهانی نفت و نیز فروش بیشتر این محصول بود‌جه سالانه کشور رشد کرده و از سوی دیگر قدرت تسهیلات دهی بانکها در این حوزه بیشتر شود.

براساس اظهارات مشاور وزیر راه و شهرسازی، توان تسهیلات بانکی د‌ر تهران برای خرید‌ یک آپارتمان ۷۵متری د‌ر سال۸۱ معاد‌ل ۶۰‌د‌رصد‌ قیمت آپارتمان بود‌ه است و اکنون وام بانکی و باوجود‌ افزایش چند‌ین باره میزان و مبلغ وام تنها می‌تواند‌ ۲۰ تا ۳۰‌د‌رصد‌ قیمت خرید‌ یک آپارتمان ۷۵متری را پوشش د‌هد‌.

به گفته فعالان حوزه مسکن در شرایطی قیمت مسکن در سه سال اخیر ثابت بوده که نرخ، مصالح ساختمانی، دستمزد کارگر و هزینه عوارض شهرد‌اری و… افزایش داشته است. در حقیقت قیمت مسکن نسبت به سایر کالاها از تورم منفی برخوردار بوده است.

البته نباید فراموش کرد که در یک دهه گذشته قیمت مسکن بسیار جلوتر از قیمت تورم حرکت کرده و به یکباره تا چندین برابر جهش داشت به همین جهت کاهش قیمت ملک هنوز نتوانسته است نرخ واقعی این کالای اساسی را نشان بدهد چرا که قیمت واقعی ملک درایران بسیار پایین تر از میزانی است که خرید و فروش می شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *