صاحبان ثروت به اعتماد عمومی ضربه می‌زنند ۲۱ تیر, ۱۳۹۵

طبیعی است زمانی که این تعداد مدیر دولتی حقوق های نامتعارف می گیرند زندگی خود را نیز با این حقوق های دریافتی کلان تنظیم می کنند ، ترویج روحیه اشرافی گری و زندگی تجملاتی در کشور در کنار افزایش فاصله طبقاتی ضربه جبران ناپذیری به ثبات جامعه وارد می کند .

اقتصادپرس: عبدالحمید شفیقی در یادداشتی برای تسنیم نوشت:

با گذشت نزدیک به دو ماه از انتشار فیش های نجومی و حساسیت افکار عمومی نسبت به این ماجرا اینک می توان به تحلیل جامع تری از واقعیت های موجود رسید .

بی شک حقوق های نامتعارف ضربات جبران ناپذیری به حیثیت جمهوری اسلامی وارد می کند و باعث سوء استفاده دشمنان می گردد ، سخن گفتن در این زمینه توضیح واضحات است ولی ضروری به نظر می رسد .

در این نوشتار خواهیم کوشید به سه ضربه بزرگ فیش های نجومی و حقوق های نامتعارف به جامعه بپردازیم ؛

۱-مهم ترین عارضه حقوق های نامتعارف را می توان ضربه به حیثیت جمهوری اسلامی و بی اعتمادی مردم دانست ، هنوز چند سال از بررسی فساد سه هزار میلیاردی در قوه قضائیه و محاکمه و اعدام یکی از عاملین این فساد و زندانی شدن تنی چند دیگر از متهمان نمی گذرد ، در این فساد و فسادهای مشابه آن چه که ضربه اساسی می خورد و زیان متوجه آن است اعتماد افکار عمومی است ، مردم می پرسند چرا در حالی که ما در فقر به سر می بریم عده ای هزاران میلیارد اختلاس می کنند و گروهی دیگر با فسادهای بالاتر عازم خارج از کشور شده و زندگی مرفهی برای خود دست و پا می کنند ؟ برخورد قاطع با این فساد از سوی دستگاه قضا زمینه ساز بازگشت اعتماد عمومی می شود ولی نمی توان آن ضربه ای که متوجه این اعتماد شده است را به صورت کامل جبران کند ، موضوع فیش های نجومی نیز این چنین است ، گفته می شود ۹۵۰ مدیر دولتی چنین حقوق هایی دریافت کرده اند ، با یک حساب سرانگشتی می توان متوجه شد که با فسادی عظیم تر از آن چه به فساد سه هزار میلیاردی مشهور شد روبرو هستیم چرا که این مدیران در طول سه سال گذشته و به صورت ماهیانه مبالغی هنگفت و نامشروع دریافت کرده اند و آیا مردم می توانند چون گذشته به دولت اعتماد داشته باشند ؟!

۲- دومین ضربه و تالی فاسد فیش های نجومی اشاعه روحیه اشرافی گری در جامعه است .

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از ۹۵۰ فیش نجومی درمدیران دولتی خبرمی‌دهد و مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مجلس می گوید « هفت درصداز مدیران ماحقوق های نجومی دریافت کرده اند که از این تعدادحدودا ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفربالای ۵۰ میلیون تومان و ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ نفرهم بالای ۲۰ میلیون تومان دریافتی داشته اند»

طبیعی است زمانی که این تعداد مدیر دولتی حقوق های نامتعارف می گیرند زندگی خود را نیز با این حقوق های دریافتی کلان تنظیم می کنند ، ترویج روحیه اشرافی گری و زندگی تجملاتی در کشور در کنار افزایش فاصله طبقاتی ضربه جبران ناپذیری به ثبات جامعه وارد می کند .

زمانی که بخشی از مدیرانی که چنین حقوق هایی را دریافت نکرده اند می بینند که گروهی از مدیران توانسته اند زندگی مرفهی برای خود دست و پا کنند احساس می کنند از گردونه عقب مانده اند و در این مسیر حرکت می کنند که به هر نحو ممکن  زندگی خود را به سطح مطلوب آن مدیران برسانند و بی شک در این تلاش ها فسادهای عظیمی رخ می دهد . ترویج روحیه اشرافی گری بخصوص در میان مدیران زمینه ساز فاسد شدن اکثریت مدیران پاکدست می شود .

۳-در طول چند سال گذشته بارها گفته شده است که دولت زمان پرداخت یارانه ها دچار مشکل می شود و یا شب پرداخت یارانه ها برای دولت مصیبت عظمی است ، از سوی دیگر به علت خالی بودن خزانه وام های ازدواج خرد و ناچیز نیز پرداخت نمی شود ، مردم می پرسند اگر خزانه دولت خالی است چرا یارانه ها با چنین منتی پرداخت می شود و یا وام های بسیار اندک ازدواج به در بسته می خورد ؟ انتشار چنین سوالاتی در سطح افکار عمومی دولت را با مشکل محبوبیت روبرو می سازد ، دولت ها در طول فعالیت خود سطوح متفاوتی از محبوبیت اجتماعی را تجربه می کنند ولی کاهش و افت شدید محبوبیت رئیس جمهور و دولت زمینه ساز عدم همکاری مردم در برنامه های خرد و کلان کشور می شود ، زمانی که مردم احساس کنند آن ها در فقر دست و پا می زنند و مدیران حقوق های کلان می گیرند دیگر درخواست های عمومی دولتمردان جهت همکاری مردم برای عبور از برخی بحران ها پاسخی دریافت نحواهد کرد . بی تفاوت شدن مردم نسبت به سرنوشت جامعه از جمله مهم ترین مفاسد فیش های نجومی است که باید با آن برخورد قاطعی صورت گیرد .

در این زمینه گفتنی های فراوان دیگری نیز هست که به سه نکته فوق بسنده می کنیم و نوشتار را با کلام رهبر معظم انقلاب در روز عید فطر پایان می دهیم «این برداشت‌ها نامشروع است،این برداشت‌هاگناه است،این برداشت‌ها خیانت به آرمانهای انقلاب اسلامی است. قطعاً درگذشته کوتاهی‌هایی شده است،غفلت هایی شده است،بایستی جبران بشود؛این‌جورنباشدکه ما سروصدا بکنیم و بعدقضایا را تمام بکنیم و بکلّی به دست فراموشی بسپریم؛ بایددنبال بشود. »

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *