ثبت رکورد جدید در صادرات فرآورده های نفتی ۲۱ تیر, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: در بهار سال گذشته روزانه سه میلیون لیتر گازوییل صادر شد که این رقم در بهار امسال (۱۳۹۵) با کاهش مصرف داخلی به ۱۳ میلیون لیتر افزایش یافت.

اقتصادپرس: سیدناصر سجادی در گفت و گو با ایرنا درباره صادرات گازوییل، افزود: با توجه به توسعه گازرسانی در کشور، میزان مصرف گازوییل در بهار امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، حدود ۱۳ درصد کاهش یافت.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: در سه ماه نخست سال ۹۴ روزانه حدود ۷۸ میلیون لیتر گازوییل مصرف می شد که امسال به ۶۸ میلیون لیتر رسید.
سجادی به صادرات روزانه ۱۳ میلیون لیتر گازوییل درفصل بهار امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به روند کاهشی مصرف گازوییل در داخل کشور، پیش بینی می شود میزان صادرات این فرآورده تا پایان امسال به ۲۰ میلیون لیتر در روز افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی افزود: همچنین به دلیل توسعه مصرف گاز در نیروگاه ها، میزان مصرف نفت کوره نیروگاه ها نیز روزانه ۱۶ میلیون لیتر کاهش یافته است.
وی با بیان این که در سه ماه نخست پارسال ۲۶ میلیون لیتر نفت کوره در کشور مصرف می شد که امسال به ۱۰ میلیون لیتر کاهش یافته است، یادآور شد: کاهش مصرف نفت کوره در کشور نیز شرایط مناسبی را برای افزایش صادرات این فرآورده فراهم کرده است.
به گزارش ایرنا، ایران تا سال ۱۳۹۳ به دلیل مصرف بالای گازوییل در نیروگاه ها نیاز به واردات این فرآورده داشت، اما پس از راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، میزان مصرف گاز در نیروگاه ها افزایش و در نتیجه میزان مصرف گازوییل کاهش چشمگیری یافت.
بدین ترتیب، واردات گازوییل از سال ۱۳۹۳ متوقف و ایران به صادرکننده این محصول تبدیل شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *