داستان ریل ملی ۱۷ ساله شد/ از تولید خبری نیست ۲۱ تیر, ۱۳۹۵

از سال ۱۳۷۸ که برای نخستین‌بار صحبت‌هایی از احتمال ساخت ریلی در داخل ایران مطرح شد تا سال ۱۳۹۵ که چند دوره ساخت این ریل به تعویق افتاده است، هنوز مشخص نیست ریل ملی چه زمانی به دست راه‌آهن و شرکت ساخت می‌رسد. ریلی که برای تکمیل طرح‌های زیرساختی کشور جزو عمده‌ترین اولویت‌هاست.

اقتصادپرس: آماری که از سوی معاون فنی راه‌آهنارائه شده از  آن نشان دارد که برای تکمیل طرح‌های فعلی کشور به حدود ۲۸۰ هزار تن ریل احتیاج دارد. این در شرایطی است که به دلیل تاخیرهای چندباره در ساخت و تکمیل خط ریلی داخلی هنوز مشخص نیست از کدام حوزه باید ریل‌های مدنظر وارد ایران شود.

در دست ساخت بودن بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر خط ریلی جدید، برنامه‌ریزی برای دو خطه، سه خطه و چهار خطه سازی خطوط پرترافیک و افزایش توجهات به خطوط ریل حومه‌ای تنها بخشی از برنامه‌های کلان وزارت راه و شهرسازی برای پیشبرد اهداف زیربنایی حمل‌ونقل را شامل می‌شود.

طرح‌هایی که تمام آنها به ریل‌های جدید احتیاج دارند و این امر جز با رساندن محموله‌های مورد نظر به خطوط نیمه ساخته امکان‌پذیر نیست. این اولویت در حالی در طول ماه‌های گذشته مطرح بوده که با وجود عقد قراردادی جدید در دولت یازدهم میان راه‌آهن و شرکت ذوب‌آهن بنا بود ریل ملی در سال ۱۳۹۴ تحویل شود.

اما با وجود آن در عمل هنوز مشخص نیست ریل‌های جدید چه زمانی تحویل داده خواهند شد. این موضوعی است که نورزاد – معاون وزیر راه و شهرسازی – بر روی آن تاکید کرده است.

به گفته وی با وجود آنکه بنا بوده تا زمستان سال قبل ریل‌های جدید برسند هنوز در خط تولید این ریل‌ها هیچ اتفاقی نیفتاده و مشخص نیست که نخستین تولیدات کی به دست راه‌آهن و شرکت ساخت خواهند رسید. این در شرایطی است که راه‌آهن با یک شرکت هندی توافقی را انجام داده، اما به گفته مدیر عامل شرکت ساخت هنوز این شرکت اقدامی در این زمینه انجام نداده است و در انتظار روشن شدن تکلیف ریل ملی است.

داستان ۱۷ ساله تولید ریل ملی در ایران در حالی هنوز پایانی نامشخص دارد که پیش از این عقد قرارداد میان راه‌آهن با شرکت‌های خارجی با اعتراض شدید برخی از مسوولان ذوب‌آهن همراه شد. باید دید آیا این اعتراض در عمل به افزایش سرعت ساخت ریل ملی خواهد انجامید یا هنوز این قصه سر دراز دارد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *