کاهش تورم سرمایه گذار خارجی را مجاب می کند به ایران بیاید؟ ۲۱ تیر, ۱۳۹۵

برای افزایش سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد کشور باید شرایط آن در کشور ایجاد شود چرا که سرمایه گذاران خارجی صرفا به دلیل کاهش نرخ تورم در ایران سرمایه گذاری نمی کنند.

اقتصادپرس: دولت امیدوار است از آمار کاهش نرخ تورم در کشور استفاده کرده و سرمایه گذاران خارجی را ترغیب به سرمایه گذاری در طرح های صنعتی در ایران بکند.

در این راستا محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اعلام کرده است، تورم نقطه‌به‌نقطه نشان می‌دهد تورم خرداد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و به رقم ۶/۱ درصد رسیده است. همچنین تورم سالانه از ۱۰/۲ درصد در اردیبهشت به رقم ۹/۵ رسیده که نشان از آغاز روند کاهشی تورم و رسیدن به مرز تورم تک رقمی دارد.

در این میان کارشناسان کاهش تورم را مترادف با تعمیق رکود می نامند و معتقدند افزایش نقدینگی در بخش صنعت خود تورم ایجاد می کند که برای رهایی از این معضل باید صادرات را افزایش داده، در راستای افزایش بهره وری تولید گام برداشته و باید قیمت تمام شده محصولات کاهش یابد.

در حال حاضر صنعت ما زیان ده است و به همین جهت ورود سرمایه‌گذاران خارجی به صنایع داخلی بسیار سخت است. سرمایه گذاران داخلی که در این حوزه فعال هستند نیز به ناتوانی در مقابله با تورم و نبود سرمایه در گردش معترض هستند به همین جهت به ضرورت حمایت های دولتی اذعان دارند.

در این میان نباید فراموش کرد که ورود سرمایه گذار خارجی به شرط برخورداری صنایع کشور از تکنولوژی روز دنیا می تواند صنعت کشور را متحول کند اما رشد سرمایه‌گذاری خارجی به مولفه‌های بسیاری وابسته است که در این میان باید وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور سرمایه گذار خارجی را مجاب کند که امنیت سرمایه او در ایران تامین است تا وارد این فضا بشود.

به همین جهت برای ورود سرمایه گذار خارجی به اقتصاد کشور که دولت بسیار برای آن تلاش کرده اما هنوز به نتیجه ای نرسیده است باید مشکلات عمده اقتصاد کشور که رکود است مرتفع شود، پس از آن باید هزینه‌ تولید در کشور کنترل شود چرا که هزینه تولیدی در ایردان بنا به دلایل بسیاری بالاتر از کشورهای پیشرفته است.

همچنی سومدیریتها و قوانین دست و پا گیر از دیگر موانع رشد سرمایه گذاری خارجی در کشور است به گونه ای که به تازگی در در آمار منتشرشده از سوی آنکتاد آمده که سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پس از اجرای برجام کاهش یافته است؛ آماری که توسط مقامات دولتی رد شده است.

به هر روی برای افزایش سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد کشور که از اهداف دولت است باید زمینه های آن در کشور ایجاد شود. چرا که سرمایه گذاران خارجی صرفا به دلیل کاهش نرخ تورم در ایران در اقتصاد کشور سرمایه گذاری نمی کنند و فاکتورهای بسیاری را مورد بررسی قرار داده و تکنولوژی و توانمندیهای خود را به ایران می آورند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *