اجرای جدی حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه ایران ۲۰ تیر, ۱۳۹۵

رئیس کل بیمه مرکزی در آیین افتتاح نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: صنعت بیمه در ایران آن طور که بازار پول رشد کرده نتوانسته در حد پتانسیل‌ کشور از رشد و توسعه برخوردار شود.

اقتصادپرس: عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران در آیین افتتاح نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: صنعت بیمه در ایران آن طور که بازار پول از رشد برخوردار بوده نتوانسته در حد پتانسیل‌های کشور آنچنان از رشد و توسعه برخوردار شود.

وی افزود: تجمیع ریسک‌های موجود در ابعاد توسعه و تجارت و توزیع آن در بین شرکت‌های بیمه و اتکایی و همچنین آرامش حاصل از کاهش هزینه‌ها باعث شده تا صنعت بیمه از اهمیت خاصی برخوردار شود. تاثیر صنعت بیمه در ایجاد ارزش افزوده برای بازار مالی ایران در حالی کمتر از ۶ درصد و برای بازار سرمایه به کمتر از ۲ درصد رسیده که مابقی این ارزش افزوده در بازار پول محقق می‌شود، این در حالی است که ثلث ارزش افزوده بازار مالی دنیا در اختیار صنعت بیمه قرار دارد.

همتی افزود: چنانچه نتوان نقش بازار سرمایه و بازار بیمه را در صنعت مالی کشور بازآفرینی کرد، در بلندمدت فشارها بر سیستم بانکی افزایش خواهد یافت. در حال حاضر بازآفرینی صنعت بیمه در کشورهای توسعه یافته از طریق بیمه‌های عمر و زندگی اختصاص یافته است.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه رشد و توسعه بازارهای مالی در دنیا با تمرکز بر بازار بیمه محقق شده است عنوان کرد: باید برای ثبات در بازار مالی شورای هماهنگی و یا حداقل یکپارچه‌سازی بازارهای مالی را محقق کرد. هماهنگی در سیاست‌ها به عنوان یک اصل در بازارهای مالی مورد توجه دولت قرار گیرد.

همتی در ادامه از افزایش مراجعه سرمایه‌گذاری خارجی به بیمه کشور پس از توافق برجام سخن گفت و افزود: این موضوع نشان‌دهنده وجود پتانسیل در صنعت بیمه کشور بوده و به طور حتم در پسابرجام صنعت بیمه ایران از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

به گفته وی هم اکنون ۳۰شرکت بیمه در کشور فعال بوده که ۳ شرکت جدید نیز مجوز فعالیت خود را دریافت خواهند کرد.

وی از امکان ایجاد شعب برای شرکت‌های بیمه خارجی در ایران برای رقابت در صنعت بیمه بالاتر از قیمت‌ های فنی خدمات بیمه‌ای سخن گفت و افزود: در حال حاضر بیمه نفت‌کش‌های کشور تقریبا حل و فصل شده و پوشش‌های زیادی در این زمینه از طریق بیمه‌های اتکایی صورت گرفته است. این در حالی که چنانچه جریان پولی بین‌المللی با توجه به راهکارهایی که بانک مرکزی در این زمینه به دست آورده میسر شود، می‌توان مشکلات بخش بیمه‌ای کشور را با سرعت بیشتری حل و فصل کرد.

وی عنوان کرد: حاکمیت شرکتی به طور جدی در صنعت بیمه ایران اجرا خواهد شد و به این ترتیب ارتباط مدیریت بیمه‌ها کاهش خواهد یافت. در عین حال آموزش در صنعت بیمه به ویژه در زمینه بیمه عمر زندگی بیش از پیش ارتقا خواهد یافت.

همتی با بیان اینکه در سال گذشته صنعت بیمه کشور حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان معادل ۴ میلیارد دلار خسارت پرداخت کرد عنوان کرد: صنعت بیمه در همه حوزه‌های صنعتی و مالی کشور می‌تواند پوشش خود را گسترش دهد، به طور نمونه در حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا حدود ۶۰ میلیون یورو حداقل خسارت آن برآورده شده است که با توجه به پوشش بالاتر بیمه این واحد صنعتی از طریق بیمه اتکایی در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود گفت: از دولت درخواست می‌کنم صنعت بیمه کشور را به جایگاه اصلی خود در صنعت مالی ارتقا دهد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *