دولت نظارت را تقویت کند ۲۰ تیر, ۱۳۹۵

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: باید برای پرداخت حقوق مدیران دولتی ضابطه مشخصی وجود داشته باشد و در بخش خصوصی خبری از پرداخت حقوق‌های نجومی نیست.

اقتصادپرس: در مورد آسیب‌شناسی پرداخت‌های نجومی به مدیران دولتی اظهار داشت: پرداخت‌های بی‌ضابطه موضوع‌‌ امروز و دیروز نیست چرا که گیرنده حقوق معمولا اعتراضی نداشته و از این موضوع خوشحال می‌شود و این پرداخت کننده حقوق در بدنه دولت است که باید قوانین را اجرا می‌کرده است.

وی تصریح کرد: برخی از این فیش‌های حقوقی که به تازگی منتشر شده از سه سال قبل بوده و حتی شاهد برخی پرداخت‌های نجومی از دولت‌های قبلی هم هستیم  تا جایی که بانک‌ها لیست افراد را هم در این زمینه درآوردند.

عضو هیات نمایندگان  اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه اینگونه پرداخت‌ها به راحتی در بخش خصوصی اتفاق نمی‌افتد تصریح کرد: بخش خصوصی براساس بازده حقوق پرداخت می‌کند و مثلا هیات مدیره یک شرکت می‌گوید اگر توانستید تولید یا صادرات را افزایش دهید یک درصدی به شما پرداخت می‌شود و مبنا همواره صرفه‌جویی و بازدهی بیشتر قرار می‌گیرد.

سلیمی بر این نکته تاکید کرد که اگر اقتصاد را بیشتر به دست بخش خصوصی می‌دادند شاید شاهد چنین مسائلی نبودیم و افزود: دولت باید بیشتر بعد نظارتی خود را تقویت کند اما امروز دولت گرداننده خوبی نیست و همین سختگیری‌های بی‌مورد هم سبب شده که مدیران دولتی یکنواخت کار کنند و بهره‌وری جای خودش را نشان نخواهد داد.

به گفته رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی در ایران تجربه در همه جای دنیا نشان داده است که دولت‌ها اداره کننده خوبی در اقتصاد نیستند.

وی در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند پرداخت‌های اندک سبب می‌شود که افراد متخصص تمایلی به حضور در پست‌های مدیریتی مهم دولتی ندارند،گفت: این موضوع همانند تیغ دو لبه است و باید در مورد هر فرد، جایگاه و هر موضوعی جداگانه بحث و کار کارشناسی انجام داد. اما مهم این است که هر پرداختی باید ضابطه‌ای داشته باشد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *