رکورد ذخیره سازی اطلاعات در دی ان ای شکسته شد ۲۰ تیر, ۱۳۹۵

محققان مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن با همکاری یکدیگر رکوردی تاریخی را ثبت کرده و ۲۰۰ مگابایت داده را بر روی رشته های مصنوعی دی ان ای ذخیره کردند.

اقتصادپرس: این اطلاعات در مرحله اول بر روی دی ان ای های مصنوعی به صورت رمز درآمد و سپس با موفقیت رمزگشایی شد. انجام موفقیت آمیز این فرایند در کنار ذخیره سازی این حجم قابل توجه از اطلاعات در نوع خود جالب توجه است.

داگلاس کارمین یکی از همکاران این طرح می گوید: فضایی که این اطلاعات پس از رمزگذاری اشغال کرده بسیار کمتر از نوک یک مداد است. اطلاعاتی که به این شکل ذخیره می شوند نیمه عمری به اندازه ۵۰۰ سال دارند و لذا زمان ماندگاری آنها نیز در نوع خود جالب توجه است.

این دستاورد یک نقطه عطف مهم تلقی می شود و کارشناسان می گویند از این طریق می توان کل اطلاعات عمومی موجود در اینترنت را رمزگذاری کرد و سپس آنها را در فضایی به اندازه یک جعبه کفش نگهداری نمود.

از جمله اطلاعاتی که در قالب این آزمایش بر روی یک دی ان ای مصنوعی ذخیره سازی شده اند می توان به تصاویر هنری، فایل های ویدئویی و موسیقی حجیم، اعلامیه جهانی حقوق بشر به بیش از صد زبان زنده دنیا، صد کتاب و …. اشاره کرد.

منبع: فارسپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *