واردات کالا با ارز مبادله‌ای تولید داخل را تضعیف می‌کند ۲۰ تیر, ۱۳۹۵

معاون کل سازمان توسعه تجارت با بیان این که این سازمان به دنبال حذف ارز مبادله‌ای از واردات است گفت: با واردات از طریق ارز مبادله‌ای در واقع به مصرف کالای خارجی در بازار داخلی کشورمان یارانه پرداخت می‌کنیم و در عوض بخش تولید داخلی را تضعیف می‌کنیم.

اقتصادپرس:محمدرضا مودودی اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت به دنبال حذف ارز مبادله‌ای از واردات است. بر این اساس تنها کالاهای اساسی و دارو شامل این ارز می‌شود و باقی کالاها باید از ارز متقاضی و آزاد برای واردات استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه حذف ارز مبادله‌ای به تولید داخلی کمک می‌کند افزود: ما با این کار، به دنبال تحریک تولید داخلی هستیم زیرا تولیدکننده در این شرایط باانگیزه بیشتری در بازار فعالیت و تولید می‌کند.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با واردات از طریق ارز مبادله‌ای در واقع به مصرف کالای خارجی در بازار داخلی کشورمان یارانه پرداخت می‌کنیم و در عوض بخش تولید داخلی را تضعیف می‌کنیم.

مودودی افزود: ارز باید به‌صورت رقابتی در بازار تعیین شود تا انگیزه برای بخش واردات کاهش و تولید افزایش یابد و جایگزین یکدیگر شوند.

وی تصریح کرد: یکی از مصداق‌های اساسی برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی  نیز همین تک‌نرخی شدن ارز است.

مودودی گفت: این سازمان اخیراً برآوردی درباره قیمت تمام‌شده ارز در فاصله زمانی سال‌های  ۹۰ تا ۹۵ انجام داده که نتایج آن مشخص می‌کند نرخ ارز در حالی رشد ۸ درصدی داشته که قیمت تمام‌شده تولید رشد ۲۲ درصدی را تجربه کرده و این امر به ضرر تولید تمام‌شده است.

وی تاکید کرد: اگر صادرات برای ما مهم است باید توجه شود که نرخ ارز، مسیر متفاوت را در بازار صادرات کالای غیرنفتی کشور طی نکند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *