بررسی تاثیر قاچاق بر اشتغال ۲۰ تیر, ۱۳۹۵

تا زمانی که ریشه قاچاق در کشور خشکانده نشده برای تولیدات داخلی مشتری پیدا نمی شود به همین جهت اشتغال نیز ایجاد نشده و لطمات جبران ناپذیری به پیکره اقتصاد کشور وارد می شود.

اقتصادپرس: این روزها در میان خبرهای اقتصادی حتما یکی دو خبر در مورد کشفیات جدید قاچاق وجود دارد؛ در این راستا محمدرضا نعمت زاده دیروز در مراسم روز ملی صنعت بخشی از سخنان خود را به مبارزه با قاچاق اختصاص داده و تاکید کرد که برای مبارزه با قاچاق کالا نباید اجناس کشف شده دوباره در بازار توزیع شود بلکه باید آنها را آتش‌زد و یا به مقصد اولیه بازگرداند.

این در حالی است که حجم قاچاق در کشور بسیار بیشتر از متوسط جهانی اعلام شده و معلوم نیست که معدوم کردن آنها صرفه اقتصادی داشته باشد یا نه؟

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره روند قاچاق کالا در کشور اظهارکرد: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره شاهد روند رو به رشد قاچاق در کشور بوده‌ایم، به طوری‌که میزان قاچاق کالا در کشور در سال ۸۴ حدود ۶ میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۹۱ به ۱۹/۲میلیارد دلار رسیده است، البته در سال ۸۷ هم همین رقم ۱۹/۲میلیارد دلار اعلام شده بود. این رقم در سال ۹۲ به ۲۵ میلیارد دلار افزایش یافت.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: در سال ۹۳ برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب شاهد روند رو به کاهش قاچاق در کشور بوده‌ایم، به نحوی که رقم قاچاق که در سال ۹۲، ۲۵ میلیارد دلار اعلام شده بود، در سال ۹۳‌ به ۱۹/۸ میلیارد دلار کاهش یافت.

این رقم در سال ۹۴ به ۱۵/۵ میلیارد دلار رسید . براساس برنامه ۵ ساله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از سال ۹۳ آغاز شده و سال پایانی آن سال ۹۸ خواهد بود، تا سقف ۷۰ درصد از قاچاق پایه کاهش خواهد یافت و به حدود ۵ میلیارد دلار در سال ۹۸ خواهد رسید.

سخن از مبارزه با قاچاق به این جهت بیشتر از قبل شنیده می شود که مقام معظم رهبری در جمع کارگران منتخب کشور سخنان مهمی را در خصوص قاچاق و ورود کالاهای غیر مجاز کانتینری به کشور و همچنین برخورد با بازرگانان و ملوانان مرزنشینی که برای امرار معاش خانواده فعالیت دارند بیان فرمودند.

رهبری در سخنان مهم خودشان در دیدار با کارگران نکات مهمی را در مورد قاچاق اشاره کردند. نکاتی که مشکلات بحث قاچاق در کشور را روشن می کند و معضلات مبارزه با آن را مشخص می نماید. ایشان با تاکید بر جلوگیری از واردات قاچاق یک نقد جدی به مبارزه با قاچاق را مطرح کردند:« ما تا حالا در مبارزه با قاچاق خیلی جدی عمل نکرده‌ایم».

ایشان ادامه دادند:« مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.»

اما نوع دوم قاچاق را قاچاق سازمان یافته معرفی کردند: «من قاچاق های سازمان‌یافته بزرگ را می گویم؛ ده‌ها کانتینر یا صدها کانتینر اجناس گوناگون قاچاق وارد کشور بشود؟ خب، باید برویم برخورد کنیم با اینها؛ ما دولتیم، ما قدرت داریم، ما می‌توانیم؛ به‌طور جدّی با اینها برخورد کنیم.»

اشکال دیگری که رهبر معظم انقلاب متوجه قاچاق می دانند، بحث جایگزینی آن با کالای داخلی است. ایشان قدرت قاچاقچیان را این گونه توصیف می کنند:« یک نفر آدم مبتکر می‌آید، سرمایه‌ای هم دارد، فلان جنسی را که بسیار مصرفش در کشور زیاد است می خواهد تولید کند؛ می روند می گویند آقا! این را شما تولید نکن! ده میلیارد یا سی میلیارد بگیر تولید نکن؛ یا آن‌طرف زیر بار می رود و خودش را راحت می کند، یا اگر زیر بار نرفت، به او فشار می‌آورند و انواع و اقسام مشکلات را برایش درست می کنند، موانع قانونی سر راهش سبز می کنند، یا بالاخره در نهایت جنایت می کنند، به او ضربه می زنند و طرف را پشیمان می کنند. اینها چیزهای مهمّی است، اینها چیزهای امنیّتی است، اینها چیزهای ساده‌ای نیست، با این چیزها نمی شود ساده برخورد کرد. قاچاق این‌جوری است؛ سمّ تولید داخلی، قاچاق است».

کارشناسان معتقدند بیانات مقام معظم رهبری در این برهه زمانی بسیار سنجیده و به جا بوده و اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طبق فرمایشات ایشان مقابله و مبارزه با قاچاق را جدی تر دنبال می کنند جای تقدیر و تشکر دارد چرا که حجم قاچاق در کشور بسیار بالاست و این میزان اقتصاد شکننده کشور ما را با مشکلات بیشتری رو به رو می کند.

استمرار در انجام قاچاق باوجود قانون های بازدارنده و نظارت جایگاه خود را در اقتصاد کشور پیدا کرده است و حتی بهتر از واردات رسمی عمل می کند، در عین حال به دلیل عدم پرداخت تعرفه گمرکی و مالیات ضربه مالی سنگینی به دولت وارد می کند اما برای مصرف کننده صرفه اقتصادی دارد به همین جهت بازار خوبی برای این نوع کالا ها در کشور ایجاد شده است.

تا زمانی که ریشه قاچاق در کشور خشکانده نشده برای تولیدات داخلی مشتری پیدا نمی شود به همین جهت اشتغال نیز ایجاد نشده و لطمات جبران ناپذیری به پیکره اقتصاد کشور وارد می شود.

برای کاهش حجم قاچاق در کشور به غیر از استفاده از ابزارهای قهری و نیز افزایش نظارتها باید قوانین دست و پاگیر تجارت اصلاح شود تا زمان ترخیض کالا در مرزها و گمرکات کشور کاهش یابد و فعالان اقتصادی از قاچاق کالا استقبال نکنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *