تحقق اقتصاد پویا با توسعه صادرات غیر نفتی ۱۹ تیر, ۱۳۹۵

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با نگاه تولید محور و حمایت از شهرک‌های صنعتی کوچک می‌توانیم شاهد توسعه صادرات غیرنفتی باشیم.

اقتصادپرس: حسین گروسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو باخبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص توسعه صادرات غیرنفتی اظهار داشت: با توجه به محدود بودن بازارهای داخلی باید زمینه صادرات تولیدات فراهم شود چراکه افزایش صادرات و ورود به بازارهای جهانی می‌تواند علاوه بر افزایش سطح فروش، کیفیت تولیدات را بهبود بخشد.

وی افزود: با توجه به لغو تحریم‌ها و نگاه تولید محور و حمایت از شهرک‌های صنعتی کوچک به زودی می‌توانیم شاهد توسعه صادرات غیرنفتی باشیم.

گروسی در خصوص عوامل موثر در توسعه صادرات غیرنفتی بیان داشت: کشور دارای فرصت‌های مناسبی در حوزه معدن، نفت، گردشگری، آب، گاز و کشاورزی و … است که به طور جدی می‌بایست این حوزه‌ها و فرصت‌های طلایی کشور حمایت شود چرا که این امر رونق اقتصادی و افزایش ارزآوری را به همراه دارد.

*** ثبات نرخ ارز امری مهم در توسعه صادرات غیر نفتی
مسعود دانشمند کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت:تامین مالی ، اتصال به شبکه بانکی و ثبات نرخ ارز از جمله موارد توسعه صادرات غیر نفتی به شمار می رود.
وی گفت: در واقع لازم است که مرکزی یکپارچه برای مقررات صادراتی داشته باشیم چرا که مرکز توسعه صادرات نتوانسته خدمات اطلاعاتی مناسبی به صادرکنندگان ارائه دهد.
دانشمند تصریح کرد: در راستای توسعه صادرات غیرنفتی و اقتصادی لازم است که از الگوی مشخصی استفاده نماییم.
***  تحقق اقتصاد پویا با توسعه صادرات غیر نفتی
عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ریشه مشکلات اقتصادی کشور مربوط به وابستگی های نفتی است از این رو نباید محوریت صادرات خود را بر مبنای صادرات نفت قرار دهیم.
وی با اشاره به آنکه بایدصادرات غیر نفتی را افزایش دهیم، گفت: لازم است که برای افزایش صادرات غیرنفتی تلاش کنیم تا نقش بسزایی در منطقه داشته باشیم. کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، عراق، کویت، روسیه، آذربایجان، افغانستان به مواد غذایی ما نیازمند هستند اما این امر مشروط به بسته بندی مناسب و لزوم رعایت استانداردهای بین المللی است.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن افزود: اقتصاد کشور تنها زمانی موفق خواهد بود که در راستای تولید صادرات محور حرکت کنیم از این رو لازم است که دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی زمینه استانداردسازی مواد تولیدی، حمایت از تولیدکنندگان، جلوگیری از ورود کالاهای غیر ضرور و قاچاق را فراهم نماید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *