حال بد بورس از رخوت در اقتصاد نشات می گیرد ۱۹ تیر, ۱۳۹۵

اداره اقتصادی کشور از برنامه مدونی تبعیت نمی کند و اقتصاد کشور بدون برنامه ریزی خاصی پیش می رود و هدفی در آن دیده نمی شود. همین سستی و رخوت به بازار سرمایه منتقل شده و بورس نیز کژدار و مریز به حیات خود ادامه می دهد.

اقتصادپرس: وضعیت بازار سرمایه که این روزها بیش از هر زمان دیگری از مسائل سیاسی متاثر است در شرایط ناامید کننده ای قرار دارد و اخبار دلخوش کننده مانند افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور و فروش بیشتر نفت نتوانسته است این بازار را تکان بدهد.

بازار سرمایه متاثر از مدیریت دولتی نیز به این آشفته حالی افتاده است، چرا که به نظر می رسد برای اداره اقتصادی کشور از برنامه مدونی تبعیت نمی شود و اقتصاد کشور بدون برنامه ریزی خاصی اداره می شود و هدفی در آن دیده نمی شود. همین سستی و رخوت به بازار سرمایه منتقل شده و بورس نیز کژدار و مریز به حیات خود ادامه می دهد.

به اعتقاد کارشناسان در چنین شرایطی که ریسک‌های داخلی و‌ خارجی کاهش داده نشده و دولت نتوانسته است بخش خصوصس و سرمایه کذار خارجی را مجاب به حضور در ایران بکند و نقدینگی واردد بازار سرمایه نمی شود نمی توان امید داشت بورس به این زودی ها به دوران اوج خود باز گردد.

در این میان به نظر می رسد که اوضاع نفتی ها و خودرویی ها بهتر از بقیه باشد البته معدنی ها هم توانسته اند اوضاع را مدیریت کنند.

در بخش پتروشیمی و صنایع زیر مجموعه، دولت باید با شفافیت بیشتری نرخ خوراک را تعیین کند چرا که نرخ خوراک اثر مستقیم در جذب سرمایه و بهبود وضعیت شرکت‌های پتروشیمی در بورس دارد.

در این میان خودروسازی ها هم باید قراردادهای خود را با شرکتهای معتبر خارجی هر چه زودتر نهایی کنند تا این بخش نیز با جذب سرمایه گذار بتواند بازار سرمایه را مثبت کند.

به گزارش اقتصادپرس به نقل از روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۵تیر ماه ۹۵، شاخص کل با ۱۰۹ واحد افزایش نسبت به دوهفته قبل، به رقم ۷۴۰۴۹ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۶۸ واحد افزایش به رقم ۵۱۴۷۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۸۸ واحد افزایش عدد ۱۶۳۹۶۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱۳ / ۰ درصد و ۱۸ / ۰ درصد افزایش نسبت به دو هفته قبل مواجه شدند.

در ۴ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۹۴۳۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۸ / ۳ درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۴۰۰۶ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۵۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲ / ۷ درصد و ۱۶ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

همچنین ارزش معاملات نرمال به ۹۴۲۲ میلیارد ریال رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۴۰۰۲ میلیون سهم به ترتیب با ۷ / ۳ درصد افزایش و ۳ / ۷ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته همراه شدند.

براین اساس تعداد ۶۹۱۹۷۵ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۷۰۰ میلیارد ریال معامله شد که ۶۱۴ درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.

طی هفته گذشته محصولات چوبی با ۱۰ / ۱۷ درصد، ماشین آلات و دستگاه های برقی با ۱۱ / ۹ درصد، خدمات فنی و مهندسی با ۹۰ / ۷ درصد، زراعت و خدمات وابسته با ۸۹ / ۴ درصد و استخراج سایر معادن با ۴۲ / ۳ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *