بازار نفت تکان خورد ۱۵ تیر, ۱۳۹۵

در حالی که بازارهای مالی امریکا روز دوشنبه به دلیل روز ملی تعطیل بودند، اظهارنظر خالدالفالح وزیر انرژی عربستان تکانی کوچک به بازار نفت داد.

اقتصادپرس: خالد الفالح روز یکشنبه گفت که بازار در حال حرکت به سوی تعادل و توازن است از سوی دیگر افزایش تولید نفت‌خام در سه کشور نیجریه، لیبی و کانادا می تواند بازار را ساقط کند.

به گزارش رویترز؛ انتشار سخنان وزیر انرژی عربستان درباره حرکت بازار به سوی تعادل قیمت نفت را با افزایش روبه رو کرداین در حالی است که نشانه‌های کاهش تقاضای آسیا بر بازار همچنان مشهود است.

بر اساس این گزارش روترز در روز دوشنبه، نفت برنت دریای شمال با ۲۳ سنت افزایش با ۵۰ دلار و ۵۸ سنت معامله شد و نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز با ۱۷ سنت افزایش به ۴۹ دلار و ۱۶ رسید.

تحلیلگران موسسه بی‌ام‌ای در این زمینه می گویند که عناصر بنیادین بازار نشان می‌دهد که رشد قیمت‌ها محدود خواهد بود و انتظار می رود نفت برنت طی ماه‌های آینده عمدتا در حاشیه بازار معامله شود.

به گزارش رویترز؛ وزیر انرژی عربستان به عنوان بزرگ‌ترین کشور صادرکننده نفت خام و دبیرکل اوپک معتقدند که بازار جهانی نفت در حال حرکت به سمت توازن است و قیمت‌ها نشان‌دهنده این واقعیت است.

اما کارشناسان اعتقاد دیگری دارند به باور آنها نشانه‌هایی از سقوط دوباره بازار در پی کاهش تقاضا برای بنزین و افزایش تولید نفت خام نیجریه و کانادا وجود دارد.

طبق این گزارش کاهش تولید در نیجریه به دلیل حملات پیکارجویان در چند ماه گذشته، تاثیر مثبتی بر قیمت نفت گذاشته است. در حالی که حملات در دلتای نیجر، تولید نفت نیجریه را به پایین‌ترین رقم ۳۰سال گذشته رسانده بود. شرکت ملی نفت نیجریه هفته گذشته اعلام کرد که بعد از تعمیرات انجام شده تولید در حال افزایش است.

به گزرش رویترز، مذاکرات برای اتحاد دوباره شرکت ملی نفت لیبی می‌تواند زمینه را برای افزایش تولید نفت خام این کشور عضو اوپک که در وضعیت فعلی تولیدی کمتر از یک‌چهارم تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌یی خود در سال ۲۰۱۱ دارد، فراهم کند.

همچنین در امریکا، شرکت‌های حفاری هفته گذشته برای چهارمین بار در ۵ هفته گذشته تعداد سکوهای حفاری را افزایش دادند. عرضه نفت خام نفت روسیه نیز از ۱۰٫۸۳میلیون بشکه در ماه مه ‌به ۱۰٫۸۴ میلیون بشکه در ماه ژوئن رسیده است.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *