مصرف آب افزایش یافت/ افت ذخایر آب در پایتخت ۱۴ تیر, ۱۳۹۵

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام تاثیر افزایش دمای هوا بر مصرف آب تهرانی‌ها گفت: دمای بالای ۴۰ درجه مصرف روزانه آب پایتخت را به ۳.۳ میلیون مترمکعب رساند.

اقتصادپرس: خسرو ارتقایی گفت: برای سال ۹۵ هدف‌گذاری کرده‌ایم تا از برداشت ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب اضافی از چاه‌ها و سفره‌های زیرزمینی جلوگیری کنیم، زیرا عرضه آب با قیمت کمتر از ۱۰۰۰ تومان بسیار ارزان و غیرواقعی است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته آب خام افزایش قیمت نداشته و هر مترمکعب آن ۴۵ تومان به فروش می‌رسید. ارتقایی با بیان اینکه بالغ بر ۷۰۰ میلیون مترمکعب زیان یا کسری مخزن انباشته داریم و تمام فعالیت‌های ما در سال گذشته بالغ بر ۸۳ میلیون مترمکعب واقع شده و توجه به مجموعه مشکلاتی که در چند سال گذشته بر ما تحمیل شده و باعث افت سفره‌های زیرزمینی شده است افزود: چنین کاهشی با یک سال بارندگی و یا ۲ سال ترسالی جبران نخواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به اینکه پایین رفتن سطح آب زیرزمینی با یک شیب تُند همراه است، افزود: با انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از برداشت‌های بیش از حد می‌توان این شیب را به یک خط راست تبدیل کرد.

وی در ادامه به گرمای بیش از حد کشور به خصوص تهران اشاره کرد و افزود: چند روزی است که دمای بیش از ۴۰ درجه را تجربه می‌کنیم و مصرف آب تهران به میزان ۳۸.۲ مترمکعب در ثانیه رسیده که از نظر حجمی برابر ۳.۳ میلیون مترمکعب در روز خواهد بود و ۲۸ درصد این میزان از چاه‌ها تأمین می‌شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *