حمایت از تولید با حرف نمی‌شود/بنگاه‌ها سیبل بانک‌ها شده‌اند ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس پیشین اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه همه مسئولان صحبت از حمایت از تولید و افزایش آن می‌کنند ولی این موضوع صرفا با آرزو و خواسته محقق نمی‌شود گفت: نظام بانکی، بیمه و مالیات متاسفانه عمده فشار خود را بر روی بنگاه های کوچک اقتصادی وارد می‌کنند.

اقتصاد پرس: یحیی آل اسحاق، در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد با بیان اینکه همه مسئولان صحبت از حمایت ازتولید و افزایش آن می‌کنند ولی این موضوع صرفا با آرزو و خواسته محقق نمی‌شود و باید اقدامات عملی در این راستا انجام داد، افزود: از یک طرف باید سنگ‌هایی که در راه تولید وجود دارد برداشته شود و از سوی دیگر حمایت های معقول وجدی از تولیدگران انجام شود.

وزیر پیشین بازرگانی با بیان اینکه در این راستا نیازمند اقدامات ایجابی و سلبی هستیم، در بخشی دیگر از صحبت های خود تاکید کرد:‌ هزینه تولید در کشور بسیار بالا است و تولید کنندگان برای تامین منابع مالی، فروش محصولات، تامین مواد اولیه و … دارای مشکلات زیادی هستند و این با صرف نظر از نوع برخوردهایی است که با آن ها صورت می گیرد.

آل اسحاق با بیان اینکه تولید کنندگان باید با موضوع قاچاق و واردات نیز مقابله کنند به بحث تامین سرمایه از سوی تولیدگران نیز اشاره کرد و افزود: تولید کنندگان اگر یک زمانی با دلار ۱۲۰۰ تومان محصولات مورد نیاز خود را خریداری کردند اکنون این نرخ سه برابر شده است.

این فعال اقتصادی با انتقاد از نظام بانکی کشور و عدم حمایتش از بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی ادامه داد: نظام بانکی ،‌ بیمه و مالیات متاسفانه عمده فشار خود را بر روی بنگاه های کوچک اقتصادی وارد می‌کنند و بنگاه های بزرگ حمایت بیشتری می شوند.

رئیس پیشین اتاق بازرگانی تهران با تاکید براینکه اگر وضعیت یک تولید کننده مناسب باشد و با این موانع نیز چندان روبرو نباشد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد سود می‌کند ولی اگر همین تولید کننده سرمایه خود رادر بانک بگذارد بدون هیچ دغدغه ای چندین برابر سود بانکی دریافت می‌کند، ادامه داد:  این گونه مسائل انگیزه را از تولید کنندگان برای کار و تلاش  می گیرد.

این فعال اقتصادی با اشاره به سند اقتصاد مقاومتی و امکاناتی که کشور در حوزه نیروی انسانی و منابع طبیعی در اختیار دارد، گفت: اگر از نظر این امکانات وضعیت ما از رقبای مان بهتر نباشد قطعا بدتر نیست و مسأله این است که ما چگونه این امکانات  را عملیاتی کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سند اقتصاد مقاومتی ۲۴ بند گنجانده شده است افزود:‌ این ۲۴ بند را می‌توانیم به ۲۴ پروژه تعریف کنیم . برای هر یک ازآنها مدیر پروژه در نظر بگیریم و به سمت اجرایی شدن آنها حرکت کنیم .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.