۱۴۰ معدن همدان تعطیل شد ۱۴ تیر, ۱۳۹۵

رئیس خانه معدن همدان از تعطیلی ۱۴۰ واحد معدنی همدان خبر داد و گفت: خام‌فروشی بلای جان معادن همدان شده است که باید با جذب سرمایه‌گذار نسبت به فرآوری محصولات اقدام شود.

اقتصادپرس: رحیم مرتضایی اظهار داشت: بخش معدن از زنجیره‌های اقتصادی کشور است که با توجه به شرایط اقتصادی موجود تحت تاثیر قرار گرفته است و مشکلاتی که برای بخش صنعت رخ داد در این حوزه نیز جاری و ساری است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از معادن استان همدان دچار مشکل شدند، گفت: ۲۸۰ واحد معدنی در استان همدان دارای پروانه بهره‌برداری هستند که از این تعداد تنها ۱۴۰ واحد فعال بوده و مابقی تعطیل هستند که ۱۲ واحد از سال گذشته تاکنون تعطیل شده‌اند.

مرتضایی بیان کرد: معادن تامین کننده ماده اولیه صنایع معدنی هستند و زمانی که  این صنایع در زمینه بازار فروش و تامین نقدینگی دچار مشکل می‌شوند خرید مواد اولیه با رکود مواجه شده و مشکلات واحدهای معدنی نیز افزایش می‌یابد.

وی با اعلام اینکه اگر سرمایه‌گذاری خارجی در بخش معدن انجام شود از این وضعیت خلاص می‌شویم، تصریح کرد: به دنبال این هستیم تعدادی  از سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری در این بخش جذب کنیم و قرار است بخش پرشین یاقوت همدان که راکد است فعال شود.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی استان همدان درباره انتظارات بخش معدن از نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: مجلس وظیفه قانون‌گذاری را برعهده دارد و انتظار می‌رود قوانین مخل تولید رفع شده و پروانه ‌بهره‌برداری معادن به عنوان  تضمین در بانکها پذیرفته شود.

مرتضایی با اعلام اینکه خام‌فروشی بلای جان معادن استان همدان شده و علت آن عدم سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی است، عنوان کرد: اگر استان همدان بتواند سرمایه‌گذارانی در زمینه فراوری بخش معدن جذب کند قطعا شاهد افزایش اشتغال  و ارزش‌افزوده خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در بخش فراوری معدنی سبب می‌شود تا خام‌فروشی به تاریخ بپیوندد، عنوان کرد: متاسفانه از سوی ادارات و سازمانها شاهد سنگ‌اندازی بر سر راه سرمایه‌گذاران هستیم.

مرتضایی با اعلام اینکه در حال حاضر ۴۵ درصد صنایع استان همدان معدنی هستند، گفت: برخی مواد معدنی همچون سیلیس و فلدسپات حجم کمتری نسبت به سایر سنگها دارند ولی تاثیر بالایی در اقتصاد می‌گذارند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *