صادرات نفت روسیه به ۵.۵۵ میلیون بشکه در روز رسید ۱۴ تیر, ۱۳۹۵

در حالی که ایران صادرات نفت خود به اروپا را افزایش داده، صادرات نفت روسیه در مسیر ثبت رکورد در سال جاری میلادی قرار دارد و این مسئله رقابت در بازار نفت اروپا را افزایش می دهد.

اقتصادپرس: در حالی که ایران صادرات نفت خود به اروپا را افزایش داده، صادرات نفت روسیه در مسیر ثبت رکورد در سال جاری میلادی قرار دارد و این رقابت در بازار نفت اروپا را افزایش می دهد.

صادرات نفت روسیه در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴٫۹ درصد افزایش یافته و به ۵٫۵۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید نفت روسیه در ماه ژوئن ۱٫۱۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت و به ۱۰٫۸۴۳ میلیون بشکه در روز رسید. بر اساس آمارهای وزارت انرژی روسیه، تولید نفت این کشور از جولای ۲۰۱۴ تاکنون هر ماه افزایش داشته است.

کریستوفر هاینس، رئیس بخش نفت و گاز موسسه آی بی ام ریسرچ گفت: «اگر تولید نفت ثابت بماند، احتمالا صادرات نفت روسیه در سال جاری رکورد خواهد زد…این به معنای شدت گرفتن رقابت است، به خصوص از این جهت که ایران نیز در حال ارسال نفت بیشتر به جنوب اروپاست.»

روسیه، بزرگترین صادر کننده انرژی جهان در ماه آوریل این سیگنال را به بازار ارسال کرد که پس از ناکامی اوپک در رسیدن به توافق بر سر محدود کردن عرضه نفت، تولید و صادرات نفت خود را افزایش خواهد داد. از سوی دیگر، ایران نیز که یکی از دلایل عدم توافق اوپک بر سر محدود شدن عرضه بوده، بعد از لغو تحریم های غرب به سرعت تولید خود را افزاش داده و مشتریان خود در بازار اروپا را باز یافته است.

در دوران تحریم نفتی ایران از سوی اروپا که از سال ۲۰۱۲ آغاز شد، نفت اورالز روسیه که از نظر کیفیت مشابه نفت اصلی بلند ایران بود، منتفع اصلی تحریم ها به شمار می آمد. از زمان لغو تحریم ها صادرات نفت ایران دو برابر شده و به ۲٫۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت ایران به اروپا در ماه می به ۴۴۵ هزار بشکه در روز رسید در حالی که ایران رقم قبل از وضع تحریم ها در اواسط ۲۰۱۲، روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه بود.

آرتم کنچین، تحلیلگر نفتی در موسسه اوتکیریته فایننشال گفت: «تا جایی که به رقابت برای سهم بیشتر از بازار مربوط می شود، همه از تلاش های تولید کنندگان نفتی در خاورمیانه برای افزایش حضور خود در بازارهایی نظیر شرق و مرکز اروپا آگاه هستند… همین داستان درباره تلاش روسیه برای تقویت حضورش در بازار آسیا صادق است.»

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *