دولت مبارزه با قاچاق کالا را بوسیده و کنار گذاشته‌ ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاون پیشین نظارت و بازرسی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با انتقاد از شرایط بسیار بد قاچاق در کشور، حجم قاچاق در کشور را ۳۰میلیارد دلار برآورد کرد و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: دولتی‌ها مبارزه با قاچاق را بوسیده و کنار گذاشته‌اند.

اقتصاد پرس:  محسن نکوپندار با انتقاد از وضعیت فعلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نامطلوب بودن شرایط کشور در موضوع ورود کالاهای قاچاق خارجی اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که شاهد رشد قاچاق در کشور هستیم و می‌توان گفت که دولت مبارزه با قاچاق کالا را «بوسیده» و کنار گذاشته است.

وی با اشاره به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران و انتقاد شدید ایشان از وضع قاچاق کالا در کشور گفت: به نظر می‌رسد که شرایط فعلی قاچاق کالا در کشور به‌حدی بد و نامطلوب شده که ایشان این مطالب را عنوان کردند و مجبور شدند تا این موضوع را بیان کنند.

معاون پیشین نظارت و بازرسی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با انتقاد از آمارهای ارائه شده میزان قاچاق کالا در کشور افزود: حدود ۵ سال پیش، آماری حداقلی از میزان قاچاق کالا و ارز در کشور ارائه شد و برآوردها نشان داد که در خوشبینانه‌ترین حالت، حجم قاچاق در کشور چیزی در حدود ۱۹٫۲ میلیارد دلار است ولی دست‌اندرکاران مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأیید می‌کنند که در حال حاضر، حجم قاچاق در کشور به‌مراتب بدتر از گذشته شده و به‌نظر من، آمار مذکور به حدود ۳۰ میلیارد دلار رسیده است. البته شاید میزان قاچاق در مواردی همچون سوخت، به‌واسطه تغییرات قیمتی آن کاهش یافته باشد ولی در مجموع وضعیت فعلی بسیار بدتر از گذشته است.

نکوپندار در تشریح برخی از روش‌های قاچاق کالا به کشور گفت:‌ عمده قاچاق کالا در کشور از مبادی رسمی ورودی و خروجی انجام می‌شود و قاچاقچیانی که غالباً به‌صورت سازمان‌ یافته عمل می‌کنند، با توسل به روش‌های بی‌شماری از جمله کم‌اظهاری، بیش‌اظهاری، اظهار خلاف واقع و روش‌های دیگر، دست به قاچاق می‌زنند و مقادیر معتنابهی از انواع و اقسام کالاها را به‌صورت قاچاق وارد یا خارج می‌کنند.

وی با اشاره به نقش گمرکات در ورود کالاهای قاچاق افزود: متأسفانه باید گفت بخش زیادی از کالاهای قاچاق از گمرکات وارد می‌شود و قاچاقچیان به‌روش‌های مختلف، کالای خود را به کشور وارد یا از کشور خارج می‌کنند؛ به‌عنوان مثال گمرک بندرعباس، پرحجم‌ترین گمرک کشور از نظر صادرات و واردات است و دارای نخستین رتبه در کشور؛ ولی جالب است بدانید که تا چند سال پیش گمرک شهریار، بعد از بندرعباس، رتبه دوم را در اختیار داشت و قاچاقچیان با سوءاستفاده از شلوغی گمرک بندرعباس، اقدام به ورود کالای ترانزیت خروجی در گمرک شهریار کرده و در انبارها و باغ‌های حاشیه شهریار، دست به باز کردن پلمب کانتینرها و تخلیه اجناس می‌زنند و پس از پر کردن کانتینرها از کالاهای دیگر، اقدام به خروج از کشور می‌کنند.

معاون پیشین نظارت و بازرسی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر اینکه قاچاقچیان کالا در اغلب موارد دارای عواملی هستند که با هماهنگی با آنها اقدام به واردات کالاهای قاچاق می‌کنند، گفت: بعضاً این قاچاقچیان یا خودشان دولتی بوده یا به دولتی‌ها وصل هستند که توانایی چنین اقداماتی را دارند.

نکوپندار در پایان با ابراز امیدواری نسبت به جدی‌تر شدن تصمیم دولت برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که اگر دولت، تصمیمی جدی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بگیرد، چه‌بسا به موفقیت ۱۰۰درصدی نرسد ولی قطعاً می‌تواند تا اندازه بسیار زیادی موفق باشد ولی اگر این تصمیم اتخاذ نشود، وضعیت روز به روز بدتر از قبل شده و شاهد وخیم‌تر شدن مشکلات کشور در پی افزایش کالای قاچاق خواهیم بود.

منبع:تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *