لزوم توقف پرداخت تسهیلات به دانه درشتها ۱۴ تیر, ۱۳۹۵

بانکهایی که توان پرداخت وامهای ۳ میلیون تومانی را نداشتند چطور توان پرداخت وامهای چند صد میلیونی که تنها بخشی از آنها افشا شده است را داشته اند؟

اقتصادپرس: همزمان با انتشار فیش های حقوقی نجومی از پرداخت وامهای چند صد میلیونی به مدیران و مسوولان بانکی و دولتی نیز پرده برداشته شد؛ پرداخت این وامها در شرایطی رسانه ای شد که مجلس مبلغ وام ازدواج را تا ۱۰ میلیون تومان افزایش داد که به شدت از سوی دولت با آن مخالف شد.

مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی با این استدلال که منابع قرض الحسنه موجود ۴ هزار میلیارد تومان است، یک هزار میلیارد تومان آن به کمیته امداد و بهزیستی اختصاص یافته و ۳ هزار میلیارد تومان آن نیز به اعطای تسهیلات ازدواج به میزان ۳ میلیون تومان برای هر زوج است و با این ارقام نمی توان به تمامی زوج های جوان چنین وامی پرداخت کرد با این مصوبه مخالفت کردند.

به گفته آنها پیش و پس از تصویب این مصوبه نیز بانک مرکزی بارها اعلام کرد که منابع لازم برای پرداخت این تسهیلات را ندارد. اما بانکهایی که توان پرداخت وامهای ۳ میلیون تومانی را نداشتند چطور توان پرداخت وامهای چند صد میلیونی که تنها بخشی از آنها افشا شده است را داشته اند؟

به گفته کارشناسان حتی افزایش وام ازدواج تا ۱۰ میلیون تومان نمی تواند برای آغاز زندگی مشترک کافی باشد هر چند که افزایش وام قدرت خرید و توان اقتصادی زوج ها را بهبود می دهد اما باید این نکته درنظر گرفته شود که اقساط این وام باید بازپرداخت شود و این تسهیلات بلاعوض نیست.

درشرایط فعلی یک کارگر با حقوق وزارت کار یعنی ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان روزگار می گذراند که درصورت ازدواج و دریافت وام باید ماهانه حدود ۲۵۰ هزار تومان رابه پرداخت اقساط وام اختصاص دهد و ۷۵۰ هزار تومان مابقی(درصورت دریافت یک میلیون تومان)را چگونه برای اجاره بها و خورد و خوراک و هزینه های جانبی بپردازد؟

به گفته کارشناسان مهمتر از پرداخت وام ازدواج به جوانان ایجاد شغل برای آنان است چرا که اقدام دولت و مجلس برای اعطای وام ۱۰ میلیونی ازدواج به هریک از زوجین، مانند قرص مسکن عمل کرده و برای مدت کوتاهی می تواند بخشی از مشکلات جوانان را حل و فصل کند.

در این میان دولت باید با حمایت از بنگاه های اقتصادی کشور اشتغال ایجاد کند تا با افزایش سطح درآمد جوانان مشکلات اقتصادی آنها بر طرف شود، اما بهانه کمبود منابع نیز با افزایش نظارت بر نحوه پرداخت تسهیلات حتما جبران می شود چرا که سالهاست واژه دانه درشت به ادبیات اقتصادی کشور ورود کرده اما هرگز مبارزه با آنها دیده نشده است.

دانه درشتهایی که وامهای میلیاردی از سیستم بانکی کشور دریافت کرده اند و با میانبرهای مختلف این تسهیلات را بازپرداخت نکرده و عاملی شده اند تا سیستم بانکی از تولید کننده حمایت نکرده و در مقابل مصوبه هایی همچون افزایش وام ازدواج مقاومت کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *