اوراق رهنی مسکن با نرخ سود مناسب 18.5 در راه است ۱۳ تیر, ۱۳۹۵

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با انتشار اوراق رهنی مسکن که از نرخ سود مناسب ۱۸٫۵ درصدی برخوردار است امکان تامین مالی ارزان‌ قیمت در بخش مسکن فراهم شده است.

اقتصادپرس:علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از انتشار اوراق رهنی مسکن اظهار داشت: در اصلاحیه قانون بودجه ۹۵‌، ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق جدید پیش‌بنی شده است.

وی گفت: نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی رقم بالایی نیست اما نابسامان بوده و طلبکاران دولت نمی‌توانند از آن سود ببرند تصمیم جدی گرفتیم سود اوراق دولتی را در زمان‌های مقرر به صورت دقیق پرداخت کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: حجم بی‌سابقه بدهی دولت نسبت به دوران‌های سابق وجود دارد و برنامه جامعی برای ابعاد آن طراحی شده است.

طیب‌نیا با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی در دستور کار است گفت: یکی از برنامه‌هایی که تنظیم شده برنامه جامع علمیاتی زمان‌بندی در این خصوص بوده که بدون حل و فصل آن نمی‌توان بازارهای را توسعه داد.

به صندوق پس انداز نیاز داریم**.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان این که یکی ازاین مباحث مدیریت دارایی‌های عمومی است،‌ عنوان کرد: این موضوع باید قابل توجه وزیر اقتصاد باشد، تا مطالبات بانک مسکن که در مدت زمان طولانی درگیر خواهد بود، قابلیت نقد شوندگی و به جریان افتادن داشته باشد.

آخوندی تصریح کرد: هزاران هزار میلیارد دارایی‌های مجموعه راه و شهرسازی از جمله عمران شهرهای جدید باید قابلیت نقدشوندگی داشته باشند.

وی از مسئولان بانک مرکزی درخواست کرد:‌ مدیریت دارایی‌های عمومی در شورای پول و اعتبار و هیأت وزیران در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گیرد.

وی ادامه داد: صندوق‌های پس‌انداز تسهیلات مسکن در گذشته در برخی از شهرها فعال بودند، اما مدت‌ها است که صندوق‌های متکی به پروژه و منطقه را نداریم و این ابزارها را از دست داده‌ایم، اگر بخواهیم بخش عرضه را راه‌اندازی کنیم، به صندوق پس انداز نیاز داریم و مراحل آن در بانک مرکزی طی شده و امیدواریم مصوبه شورای پول و اعتبار را بگیرد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر کمینه سرمایه بانک‌ها ۴۰۰ میلیارد تومان است که در فضای پسا تحریم باید تصمیم گرفته شود، معادل یک میلیارد دلار برسد و این خواسته ما از رئیس کل بانک مرکزی است

**انتشار اوراق بدهی از سوی بانک‌ها در بازار سرمایه

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه شرایط بازار پولی و بانکی در کنار بازار سرمایه باید فراهم شود گفت: امکان تامین مالی ارزان قیمت برای بانک‌ها از طریق بازار سرمایه می‌تواند به سررسیدهای بلندمدت در سبد دارایی‌های بانک‌ها و به تبع آن نسبت کفایت سرمایه آنها تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه ضامن موفقیت ابزارهای بدهی از جمله اوراق رهنی واقعی شدن نرخ سود در بازار پول است عنوان کرد: باید نرخ سود در بازار پول همواره به سمت متعادل شدن حرکت کنند. عدم تعادل بازارها می‌تواند نرخ نامناسب و نامتعادل سود را در پی داشته باشد که در عین حال به افزایش ریسک سرمایه‌گذاران در بازارها می‌انجامد.

سیف با اشاره به مسیر درست نظام بانکی در کاهش نرخ سود عنوان کرد: هم اکنون بازار بین بانکی از شرایط مطلوبی برخوردار بوده و به سمت تعادل پیش می‌رود. نرخ سود نه تنها در بازار بانکی بلکه در سایر بازارهای کشور نیز باید به سمت نرخ قابل قبول و متناسب با تورم حرکت کند.

وی با استقبال از انتشار اوراق رهنی مسکن گفت: این اوراق بهادار که به پشتوانه تاثیرات رهنی بانک‌ها منتشر شده است، از جمله همکاری‌های صورت گرفته بین بازار پول و سرمایه می‌باشد. بانک مرکزی بیش از این با تدوین چارچوب انتشار اوراق رهنی با پذیره نویسی ۳ هزار میلیارد ریالی این اوراق در مرحله اول و با نرخ سود سالانه ۱۸٫۵ درصد که در مقطع کنونی نرخ بسیار مناسبی موافقت کرد.

سیف با بیان اینکه تامین مالی در بانک مسکن براساس نرخ ۱۸٫۵ درصد معنای انتشار این اوراق است عنوان کرد: روند کاهنده نرخ سود بانکی و همچنین بازار سرمایه می‌تواند اهداف نظام بانکی و مالی کشور را به موفقیت نزدیک کند و در عین حال با پیش‌بینی یارانه برای اقشار خاص این هدف بیش از پیش محقق خواهد شد.

به گفته وی از طریق انتشار اوراق بدهی از سوی بانک‌ها در بازار سرمایه هزینه استقراض بانک‌ها را کاهش داده و استقرار مدیریت بانک‌ها را به نحو مطلوب‌تری فراهم می‌کند.

وی افزود: اوراق رهنی مسکن علاوه بر برخورداری از نرخ سود مناسب می‌تواند اصل و سود مناسبی را برای خریداران این اوراق از جمله سهامداران خرد فراهم کند. در عین حال با انتشار این اوراق کمک به تولید در بخش مسکن و زمینه توسعه پایدار در این بخش و رونق تولید بیش از پیش فراهم خواهد شد

منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *