نخستین اوراق رهنی مسکن در فرابورس به فروش رسید ۱۳ تیر, ۱۳۹۵

دقایقی قبل همزمان با آیین رونمایی انتشار نخستین اوراق رهنی مسکن، معاملات ۳۰۰ میلیارد تومانی این اوراق به طور رسمی با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس کلید خورد.

اقتصادپرس: صبح امروز یکشنبه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، مدیران ارشد بانک مرکزی و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به طور رسمی نخستین اوراق رهنی مسکن از طریق فرابورس ایران به حجم ۳۰۰ میلیارد تومان معامله شد.

در ابتدای آیین آغاز معاملات اوراق رهنی مسکن، محمد فطانت رئیس سازمان بورس با اشاره به مزیت اوراق رهنی مسکن، گفت: این اوراق در آذر ماه ۹۴ به تصویب نهایی کمیته فقهی و سازمان حسابرسی رسید و پس از آن با کنکاش‌های بسیار به امضای وزیر اقتصاد رسید.

وی افزود: پیرو تصویب این اوراق دستورالعمل انتشار اوراق رهنی در آبان ماه ۹۴ به تصویب شورای عالی بورس رسیده است.

به گفته فطانت، برای نخستین بار شبکه بانکی کشور از طریق بازار سرمایه در حالی اقدام به انتشار اوراق رهنی به منظور تأمین مالی می‌کند که این اوراق با وجود پیشینه بسیار در دنیا اما در ایران با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بوده است.

وی با ابراز خرسندی از امکان ایجاد انتشار اوراق رهن و فراهم شدن بازار ثانویه به منظور تأمین مالی شبکه بانکی در بازار سرمایه‌، گفت: اقتصاد مسکن چنانچه تحریک شود سایر صنایع کشور نیز با پویایی روبه‌رو خواهند بود. حجم زیادی از صنایع بورسی ایران از جمله صنایع سیمانی، فلزی، کاشی و سرامیک و حوزه وسیعی از صنایع داخلی با حرکت حوزه مسکن به تحرک می‌افتند.

فطانت افزود: بانک مسکن امروز در نخستین گام اقدام به عرضه اوراق رهنی مسکن به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان در بازار فرابورس کرده که دقایقی قبل در کسری از دقیقه این اوراق با حمایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری به فروش رسیده است.

فطانت از اعلام آمادگی وزیر راه و شهرسازی برای انتشار ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق رهنی مسکن از طریق بازار سرمایه، گفت: سازمان بورس متناسب با سنجش تقاضا و با گذر از سیستم سنتی و همچنین با تمرکز بر نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری به منظور ایجاد تقاضا برای اوراق بهادار مختلف برای تأمین مالی ارزان قیمت شبکه بانکی از طریق بازار سرمایه اعلام آمادگی می‌کند.

وی افزود: سال گذشته در چنین روزی نامه‌ای از سوی رئیس جمهور به معاون اول خود ارسال کرد که بر اساس آن توسعه بازار اولیه مورد تأکید قرار گرفته بود. در آن زمان حجم معاملات صکوک در حالی ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده بود که امروز حجم این اوراق در بازار سرمایه ایران به ۲۰ هزار و یکصد میلیارد تومان رسیده است. در عین حال علاوه بر مزیت نقدشوندگی بالا امکان معامله در ۴ بورس کشور نیر فراهم است.

فطانت با بیان اینکه بدون توسعه بازار اولیه همواره بازار ثانویه با نقص مواجه است، عنوان کرد: با تأکید دولت به مسئولان کشور بازار اولیه بیش از پیش با رشد مواجه خواهد بود و تلاش می‌شود با توجه به تمرکز دولت در توسعه بخش مسکن تلاش می‌شود، بستر لازم برای تأمین مالی این حوزه از طریق توسعه بازار بدهی فراهم شود. تحریک حوزه مسکن سایر صنایع بورسی را نیز با خود همراه خواهد کرد.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه بدون کمک بانک مرکزی امکان توسعه بازار بدهی  وجود ندارد، عنوان کرد: اوراق رهنی مسکن می‌تواند به نقدشوندگی دارایی‌های سیستم بانکی کمک کرده و امکان تسهیلات‌دهی بانک‌ها در بخش مسکن را افزایش دهد.

وی افزود: سازمان بورس آماده است تا با نرخ جذاب ۱۸٫۵ درصد از طریق انتشار اوراق رهنی مسکن برای همه بانک‌های کشور به تدریج سبدهای دارایی‌های آنها را از طریق بازار سرمایه منتشر و تأمین مالی کند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *