دلایل عدم تمایل اپراتورها برای کاهش قیمت اینترنت ۱۳ تیر, ۱۳۹۵

عضو شورای تنظیم مقررات گفت: این بخش باید بیشتر رقابتی شود و به تدریج به سمتی برویم که هزینه‌ها و قیمت‌ها رقابتی تعیین شود. در دنیا نیز جایی که رقابت زیاد باشد دولت‌ها دیگر نرخ‌گذاری نمی‌کنند و در انحصارها می‌آیند و نرخ‌گذاری می‌کنند و من امیدوارم که ما هم به این سمت برویم.

اقتصادپرس: این روزها اینترنت ایران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، از کیفیت پایین و قطع و وصل‌های پی‌درپی گرفته تا سرعت‌های پایین و مشکل‌ساز، از طرفی هر کدام از اپراتورها قیمت‌های متفاوتی را برای ارائه خدمات خود در نظر گرفته‌اند و قیمت خاص و مشخصی وجود ندارد و در این میان مردم نیز از کیفیت اینترنت بسیار ناراضی هستند، اما به منظور رفاه حال مصرف‌کنندگان نهایی، پس از صحبت‌های فراوان درباره ارزان شدن اینترنت، چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وعده ارزان شدن اینترنت را داد و اکنون به‌نظر می‌رسد اقدامات موثری برای کاهش قیمت اینترنت صورت گرفته است. اما مشاهده می‌شود که بسیاری از اپراتورها راه خود را می‌روند و به هیچ عنوان بر کاهش قیمت‌های خود رضایت نمی‌دهند. در این راستا با احمد معتمدی، عضو شورای تنظیم مقررات به گفت‌وگو پرداختیم.

احمد معتمدی در پاسخ به این سوال که دلیل تناقض میان گفته‌های مسوولین در رابطه با کاهش قیمت اینترنت و رفتار اپراتورها چیست؟ گفت: بر اساس آنچه در شورای تنظیم مقررات مطرح شده است اکنون وزارت ارتباطات در حال کاهش دادن هزینه زیرساخت‌هاست و به هر حال انتظار دارد که به ازای این کاهش، اپراتورها، خط‌ها و شرکت‌های عرضه‌کننده هم به تناسب قیمت را پایین بیاورند، البته در این رابطه مقداری اختلاف وجود دارد.

او افزود: برای مثال اگر ۱۰ درصد کاهش قیمت در اینترنت توسط وزارت ارتباطات داده می‌شود، انتظار داریم که اثر آن تا حدودی در خط‌ها و اپراتورها نیز دیده شود، اما بر سر میزان این اثرگذاری اختلافاتی وجود دارد. قاعدتاً ما هم این انتظار را نداریم که در ازای کاهش ۱۰‌درصدی، اپراتورها نیز ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته باشند، اما برآورد وزارت و اپراتورها با یکدیگر متفاوت است و منشأ اختلافات نیز در همین است. از نظر من این منطق وزارت ارتباطات کاملاً درست است و در این موضوع شکی نیست که باید در ازای کاهش قیمت اینترنت و انتقال آن، سرویس‌دهندگان اینترنت نیز هزینه را برای مردم کاهش دهند، چرا که دولت برای این کاهش هزینه‌ها تلاش کرده و انتظار دارد که مردم نیز از آن استفاده کنند، اما باید در میزان اثرگذاری کاهش قیمت کلی بر کاهش هزینه مصرف‌کنندگان توافقاتی صورت گیرد.

معتمدی گفت: دوستان در سازمان تنظیم مقررات می‌گویند که ما محاسباتی انجام داده‌ایم و بر اساس صحبت‌هایی که انجام گرفته است، توافق شده که اگر ما ۱۰ درصد کاهش می‌دهیم، آنها هم باید سه تا پنج درصد کاهش بدهند و اینکه عرضه‌کنندگان خدمات اینترنت باید قیمت‌ها را کاهش دهند، نکته‌ای است که وزارت‌ ارتباطات فی‌البداهه نگفته است و این کاهش، به دنبال کاهش نرخ‌های خود وزارت ارتباطات و زیرساخت است.

معتمدی در پاسخ به این سوال که راه حل موجود برای کاهش هزینه اپراتورها برای تهیه اینترنت چیست؟ گفت: انحصار تامین پهنای باند توسط شرکت ارتباطات زیرساخت بحثی قدیمی است و بارها مطرح شده که فروش اینترنت حتی تا چندین برابر قیمت واقعی آن از سوی این شرکت دولتی مهم‌ترین عامل گرانی اینترنت در ایران است.

او افزود: علاوه بر شرکت‌های خصوصی ارائه‌دهنده اینترنت که همواره به این روند اعتراض داشته و با این استدلال که به خاطر وجود انحصار توزیع پهنای باند از طرف شرکت زیرساخت هزینه تمام شده اینترنت در کشور بسیار بالاست و خواهان شکسته‌شدن این انحصار هستند از سوی برخی نمایندگان مجلس و اعضای شورای عالی فضای مجازی هم این انتقاد مطرح شده است.

عضو شورای تنظیم مقررات گفت: با تمام این بحث‌ها، به هر حال اگر وزارت یا زیرساخت قیمت‌ها را ۳۰ درصد پایین بیاورند نمی‌توان گفت اپراتورها نباید به هیچ میزانی قیمت‌ها را کاهش دهند و این مابه‌‌‌التفاوت به سود آنها اضافه شود و این مشخص است که حرف اشتباهی است. آنها هم باید قیمت‌های خود را کاهش دهند اما همان طور که قبل‌تر هم گفتم میزان این کاهش جای بحث دارد.

معتمدی در مقایسه قیمت اینترنت ایران با کشورهای دیگر گفت: به‌طور کلی اینترنت در ایران گران‌تر نیست، اما اگر با قدرت خرید داخل مقایسه کنیم مقداری گران به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که از نظر من با توجه به اینکه این بخش، بخشی رقابتی است و در این حوزه رقابت در میان عرضه‌کنندگان مختلف زیاد است خیلی در حق مصرف‌کننده نهایی کوتاهی نمی‌شود، یعنی در رقابت تا جایی که توانسته‌اند قیمت‌ها را پایین‌ آورده‌اند و این واقعیتی است که وجود دارد و نمی‌توان گفت که اینترنت نسبت به تورم داخل کشور و تورم جهانی خیلی گران است.

او افزود: اما اگر شما قدرت خرید یک آمریکایی را با یک ایرانی مقایسه کنید آن زمان می‌توان گفت که شاید ما گران خرید می‌کنیم، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که بخش عمده‌ای از هزینه اینترنت که به دست مصرف‌کننده می‌رسد با قیمت بین‌المللی پرداخت می‌شود، بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که به نسبت قدرت خرید مردم هزینه اینترنت هم کم شود.

او در پاسخ به این سوال که از نظر شما کاهش قیمت اینترنت مهم‌تر است یا بهبود کیفیت آن؟ گفت: به نکته خوبی اشاره کردید، از نظر من در مجموع باید گفت بیشتر از کاهش قیمت، باید به افزایش کیفیت تکیه شود. اکنون نیز اکثر مصرف‌کننده‌ها در موضوع قیمت‌ها بحث زیادی ندارند و حتی بسیاری از آنها حاضرند در ازای کیفیتی مناسب‌تر پول بیشتری را پرداخت کنند. بنابراین اگر بر بحث کیفیت تکیه شود بهتر است، اما به هر حال بحث کاهش قیمت‌ها نیز بحثی است که این روزها پیش آمده و دلیل آن هم کاهش نرخ‌ها از سوی خود وزارت ارتباطات است.

عضو شورای تنظیم مقررات در رابطه با مشکلات اپراتورها در رابطه با رگولاتوری گفت: کارشناسان و فعالان ict همواره انحصار شکنی و اجازه ورود بخش خصوصی به بازار را از ضروریات این حوزه بیان کرده‌اند و در عین حال معتقدند در حوزه تامین اینترنت، شرکت ارتباطات زیرساخت با ایجاد انحصار، فراتر از نقش حاکمیتی خود ظاهر شده و عملاً نبض کسب و کار در حوزه اقتصاد الکترونیکی را در دست گرفته است.

او افزود: ممکن است که بخشی از صحبت‌های این دوستان نیز درست باشد، اما به‌طور کلی نمی‌توان گفت این قیمت‌گذاری باید آزاد باشد و هر کسی با هر نرخی که می‌خواهد کارش را پیش ببرد؛ ممکن است این موضوع تبعاتی را به دنبال داشته باشد و این کاملاً بدیهی است که در این میان هر کسی نظر خودش را می‌دهد.

معتمدی در پاسخ به این سوال که چه زمانی ما می‌توانیم اینترنتی با سرعت، کیفیت و قیمت مناسب را در کنار یکدیگر داشته باشیم؟ گفت: از نظر من این بخش باید بیشتر رقابتی شود و به تدریج به سمتی برویم که هزینه‌ها و قیمت‌ها رقابتی تعیین شود. در دنیا نیز جایی که رقابت زیاد باشد دولت‌ها دیگر نرخ‌گذاری نمی‌کنند و در انحصارها می‌آیند و نرخ‌گذاری می‌کنند و من امیدوارم که ما هم به این سمت برویم.

منبع: اقتصادنیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *