آماری برای خوراک رسانه ها ۱۳ تیر, ۱۳۹۵

آمار مدیر عامل بانک مسکن در افزایش ۳۷ درصدی متقاضیان تسهیلات مسکن را بسیاری از کارشناسان قبول ندارند و آن را خوراک رسانه ای نامیده و معتقدند که این میزان متقاضی دریافت تسهیلات در مواجهه با خیل عظیم افراد بی مسکن ناچیز است.

اقتصادپرس: شورای پول و اعتبار در شرایطی کاهش نرخ سود بانکی را مصوب کرده که تا این لحظه این قانون در مورد سود سپرده ها اجرایی شده و خبری از کاهش سود تسهیلات نیست.

در این میان مدیرعامل بانک مسکن از رشد ۳۷درصدی دریافت تسهیلات مسکن توسط متقاضیان خبر داده و آن را سرفصل خروج از رکود عنوان کرده است.

به گفته محمدهاشم بت‌شکن از سال گذشته روزانه ۱۶۰نفر برای دریافت تسهیلات مراجعه می‌کردند که در حال حاضر این رقم به ۲۱۰تا ۲۲۰نفر (با رشد ۳۷درصدی) در روز افزایش پیدا کرده است.

خبر افزایش تقاضا برای ثبت‌نام در صندوق‌های پس‌انداز سه‌گانه بانک مسکن درحالی رسانه‌یی می‌شود که در یک سال گذشته حدود ۴۷هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم ثبت‌نام کرده‌اند که این رقم با ۷۰هزار نفر مدنظر بانک مسکن در هر سال تفاوت بسزایی دارد و به‌نظر می‌رسد، اقدام دولت برای کاهش نرخ سود تسهیلات گامی برای رشد تعداد ثبت‌نامی‌ها در این طرح باشد.

به گفته وی معاملات مسکن از فروردین و اردیبهشت ماه حرکت خوبی را آغاز کرده و تسهیلات ساخت مسکن در دی ماه۹۴ حدود ۵۰درصد رشد داشته و به نظر می‌رسد حرکت خروج از رکود بخش مسکن آغاز شده است.

وی تصریح کرد: در طول یک سال در صندوق پس‌انداز یکم حدود ۴۵هزار نفر ثبت‌نام و هزار میلیارد تومان سپرده در بانک مسکن سپرده‌گذاری کردند و از خرداد سال جاری نیز به‌تدریج کسانی که سپرده‌گذاری کردند به بانک برای دریافت تسهیلات مراجعه می‌کنند و روند خوبی را در استفاده از تسهیلات شاهد هستیم.

بت‌شکن همچنین تاکید کرد: از اواخر اسفندماه تسهیلات برای هر یک پلاک برای زوجین، به ۱۶۰میلیون افزایش پیدا کرده و میزان استقبال برای سپرده‌گذاری و بهره‌گیری از تسهیلات زیاد شده است.

آمار مدیر عامل بانک مسکن را اما بسیاری از کارشناسان قبول ندارند و آن را خوراک رسانه ای نامیده و معتقدند که رشد ۳۷درصدی تقاضای استفاده از تسهیلات مسکن در مواجهه با خیل عظیم افراد بی مسکن ناچیز است.

به گواه آمار حدود ۴۷ هزار نفر از یک سال گذشته تا کنون برای دریافت تسهیلات جدید مسکن ثبت‌نام کرده اند که این رقم با توجه به میزان بالای تقاضای خرید مسکن ناچیز است به همین جهت نمی توان گفت این میزان متقاضی اخذ تسهیلات خرید مسکن توان ان را داشته باشند که حوزه مسکن را از رکود خارج کنند.

البته نباید از تاثیر کاهش سود سپرده بر بخش مسکن غافل شد چرا که این مساله می تواند نقدینگی های سرگردان را به سمت ساخت و ساز مسکن هدایت کرده و این بخش را از رکود خارج کند اما تاثیر کاهش سود بانکی به حدی نیست که تا قبل از یک سال آینده بازار مسکن را متحول کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *