روایت جدید از “برجام” ۱۲ تیر, ۱۳۹۵

معاون کل سازمان توسعه تجارت به بیان برخی اثرات مثبت برجام پرداخت و در عین حال با بیان “غرب خط تلفن ما را وصل کرده اما گوشی را برنمی‌دارند” گفت: غرب هنوز به تعهدات خود به‌طور کامل عمل نکرده است و بانک‌های اروپایی احتیاط می‌کنند.

اقتصادپرس: محمدرضا مودودی در پاسخ به این سؤال “با گذشت ۵ ماه از توافق ایران و ۱+۵ و اجرایی شدن برجام چه تغییراتی را در وضعیت تجارت ایران شاهد هستیم؟” اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین تأثیراتی که برجام داشته آن است که به‌خلاف اینکه سال‌های سال به ما تهمت ‌زدند به ایران آمدند و تمام رشته‌های رسانه‌های غربی پنبه شد.

وی افزود: با رفت و آمد هیئت‌های تجاری مشخص شد که ایران کشور توانمند و اهل صلح و تعامل است و تمام افترا‌هایی که زده می‌شد برای آنها واضح شد که حقیقت ندارد. این امر دست‌آورد بزرگی برای مردم و نظام به حساب می‌آید.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: البته غربی‌ها هنوز به تعهدات خودشان به‌طور کامل عمل نکرده‌اند و به‌خلاف اینکه مطرح می‌شود که باید موانع بانکی رفع شود، بانک‌های خارجی هنوز با احتیاط عمل می‌کنند.

وی تصریح کرد: دلیل این احتیاط بانک‌های خارجی، جریمه‌هایی است که در سال‌های گذشته به‌دلیل ارتباط با ایران پرداخت کرده‌اند.

مودودی با ذکر مثالی در خصوص نحوه تعاملات بانکی ایران با غرب پس ازبرجام گفت: «غربی‌ها خط تلفن ما را وصل کرده‌اند اما جواب ما را نمی‌دهند».

وی افزود: درحقیقت نمی‌توانیم بگوییم خط تماس برقرار نشده است، ما توانسته‌ایم روابط خود را برقرار کنیم اما آنها تماس ما را پاسخ و لبیک نمی‌گویند. به نظر می‌رسد که رفع این مشکلات نیاز به گذشت زمان دارد و بنده خوشبین هستم.

مودودی در خصوص آثار عملی برجام بر وضعیت تجارت کشور تأکید کرد: در این مدت پیمان‌هایی با دیگر کشورها به‌صورت تفاهم‌نامه شکل گرفته است و آنها درحال مزه‌مزه کردن و تصمیم‌گیری درباره بازار و توان ایران هستند.

صادرات مس بعد از برجام ۱۳۳۶درصد افزایش یافت

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه برجام به‌صورت مستقیم در بخش مس تأثیرگذار بوده و میزان صادرات این محصول را افزایش داده است، افزود: صادرات مس افزایش بسیار زیادی داشته به‌طوری که این رقم در سال جاری هزار و ۳۳۶ درصد در ۳ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

مودودی گفت: در بخش فولاد نیز در مدت یادشده ۱۰۴ درصد افزایش صادرات داشته‌ایم، یعنی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش بیش از ۲برابری را تجربه کرده‌ایم و در صادرات سایر فلزات نیز افزایش صادرات را بعد از اجرای برجام داریم.

وی تأکید کرد: در بخش کالاهای صنعتی و تولیدات بخش خصوصی، نیاز به افزایش میزان بهره‌وری و تولیدات رقابت‌پذیر داریم زیرا هنوز قیمت تمام‌شده ما برای گسترش حضور در بازارهای بین‌المللی بالا است.

مودودی با بیان اینکه حضور تعداد زیادی واحد‌های کوچک داخلی و  رقابت آنها، شرایط دستیابی به بازارهای جهانی را سخت کرده است گفت: بازارهای موجود به‌دلیل رقابت‌ها خراب می‌شود و در صورتی که فکری اساسی برای این موضوع نشود به تجارت خارجی ما آسیب می‌زند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *